Britské labouristy opustilo sedm poslanců. Vadí jim Corbynův přístup k brexitu i antisemitismus

Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, v pondělí opustilo sedm poslanců, kteří nyní budou v zákonodárném sboru zasedat jako nezávislí. Na tiskové konferenci jako důvod svého rozhodnutí označili nesouhlas s přístupem šéfa labouristů Jeremyho Corbyna k řešení brexitové otázky a neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda labouristů Jeremy Corbyn argumenty poslanců odmítá. | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Poslanec Chris Leslie prohlásil, že se strany, ke které se před mnoha lety přidal, zmocnila strojová politika tvrdého levicového ražení. Vedení labouristů pak obvinil z úzkoprsé a překonané ideologie. „Podle nich se svět dělí na utlačovatele a utlačované, třídní nepřítele, ačkoli moderní svět je mnohem komplikovanější,“ řekl. Dodal, že by bylo nezodpovědné, kdyby se Corbyn stal premiérem.

Luciana Bergerová novinářům v prohlášení sdělila, že se začala stydět za to, že je členkou Labouristické strany. Labouristé podle ní nedokázali reagovat na výpady proti Židům ve svých řadách.

Obětujte své osobní zájmy a překonejte rozpory o brexitu, napsala Mayová svým poslancům

Číst článek

Corbyn na adresu poslanců prohlásil, že je z jejich rozhodnutí zklamán. Lídrovi labouristů je podle jeho slov líto, že poslanci nadále nechtějí sledovat cíle, které ve volbách v roce 2017 „inspirovaly miliony a zvětšily voličskou základnu nejvíce od roku 1945“. Zatímco konzervativní strana podle Corbyna „zpackala“ brexit, labouristé představili „solidní a důvěryhodný plán“. „Miliony lidí čelí zvyšující se kriminalitě, bezdomovectví a chudobě. Více než kdy dříve je nutné spojovat lidi a vybudovat lepší budoucnost,“ prohlásil Corbyn.

Bývalí členové Labouristické strany prý nechtějí zakládat novou politickou stranu a v parlamentu tak budou působit jako nezávislé uskupení.

V 650členné Dolní sněmovně měli labouristé dosud podle webu britského parlamentu 256 křesel. Parlamentní většinu díky podpoře severoirské Demokratické unionistické strany drží konzervativci premiérky Theresy Mayové.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme