Na brexitu vydělají jen bohatí, tvrdí britský europoslanec. Podle něj se země do unie jednou vrátí

Brexitová dohoda prošla v britském parlamentu všemi fázemi schvalovacího procesu. Ve středu bude o její ratifikaci hlasovat Evropský parlament. Řada britských europoslanců ale bude hlasovat proti. Jedním z nich je i osmasedmdesátiletý Bill Newton Dunn, někdejší konzervativec a v současnosti liberální demokrat.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský europoslanec Bill Newton Dunn

Britský europoslanec Bill Newton Dunn | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaromíra Marka o brexitové dohodě

„Charles Michel a já jsme právě podepsali dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie a tím uvolnili cestu pro její schválení Evropským parlamentem,“ napsala von der Leyenová na twitteru.

Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson. Na twitteru následně prohlásil, že tento akt považuje za předznamenání „nové kapitoly v historii naší země“.

‚Ta smlouva je špatná‘

Ve středu budou dohodu ratifikovat europoslanci a mezi nimi i ti za Velkou Británii. „Budu hlasovat proti, protože ta smlouva je špatná. A nejen z pohledu unijních občanů, ale pro celou Británii. A já jsem nejen europoslanec, ale i Brit,“ říká Radiožurnálu 78letý europoslanec Bill Newton Dunn a vysvětluje své důvody, proč pro brexitovou smlouvu ruku nezvedne.

„Nelíbí se mi, že brexitová dohoda neřeší postavení unijních občanů v Británii. Vláda jim slíbila, že budou moci dál zůstat. Evropský parlament navrhoval, aby tito lidé dostali nějaký dokument, který by jejich právo zůstat potvrzoval. To ale vláda odmítá.“

Podle Dunna už jsou už v Evropě z Británie všichni unavení, a přes výhrady smlouva dostane zelenou. On a další britští europoslanci si po sedmi měsících ve funkci sbalí kufry a pojedou domů.

Zůstane malá země

„Mám to štěstí, že jsem byl poprvé zvolen už v roce 1979. Jsem vlastně nejdéle sloužící europoslanec. V Evropském parlamentu jsem s přestávkami pracoval 41 let. Moje politická kariéra je u konce. Mám vnuky a vnučky a budu s nimi trávit víc času,“ dodává Dunn, který byl dlouhá léta členem Konzervativní strany, za kterou také seděl v Evropském parlamentu.

Alžběta II. podepsala brexitový zákon. Normu ještě musí ratifikovat Evropský parlament

Číst článek

Před dvaceti lety ale konzervativce na protest proti jejich rostoucímu euroskepticismu opustil. Loni v květnu byl zvolen za Liberální demokraty. Jak říká, brexit neznamená konec historie. Naopak je pevně přesvědčen o tom, že jednou se Británie do evropských struktur vrátí.

„Británie je posedlá svou historií, pořád sní o koloniích. Na brexitu ale vydělají jen bohatí. Pokud bude mít země za sebou pár hubených let, Skotové odejdou, Irové odejdou a zůstane malá země, možná se země začne znovu zajímat o své nejbližší sousedy. A vrátíme se,“ předvídá europoslanec.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme