Další důležité hlasování o brexitu a tvrdý boj. Britští poslanci budou rozhodovat o podobě dohody

Britští poslanci v úterý naznačí, jak bude dále pokračovat proces odchodu Británie z Evropské unie. Členové Dolní sněmovny budou večer hlasovat o vládním plánu pro další postup, zejména se však budou vyjadřovat k alternativním plánům, s nimiž v uplynulých dnech přicházeli řadoví poslanci. Těmi by mohla sněmovna přinutit premiérku Theresu Mayovou i k odložení brexitu. Hlasování by mělo začít po dvacáté hodině.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci a odpůrci brexitu před britským parlamentem

Příznivci a odpůrci brexitu před britským parlamentem | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Po historické porážce „rozvodové“ dohody v parlamentu Mayová minulé pondělí ohlásila, že bude i nadále usilovat o spořádaný brexit za podmínek dohodnutých s EU. Podporu pro brexitovou dohodu chce zajistit vyjednáním dalších ústupků v otázce kontroverzní pojistky týkající se hranice mezi Irskem a Severním Irskem, což by mohlo přesvědčit kritiky z Konzervativní strany a severoirské DUP, která menšinovou vládu podporuje. Mayová uvedla, že z výsledku parlamentní debaty bude vycházet při dalším jednání s Bruselem.

Čeští pivovarníci se brexitu nebojí. ‚Máme právo v Británii žít a pracovat. Nemůžou nám ho vzít,‘ myslí si

Číst článek

Vláda na úterý předložila pouze neutrální návrh usnesení, podle něhož poslanci „zvážili“ vyjádření premiérky o dalším postupu. Klíčové tak jsou spíše pozměňovací návrhy, skrze něž mohou poslanci ukázat, jakou variantu dalšího vývoje podporují.

Dva návrhy

V pondělí se pozornost britských novinářů soustředila na dva z více než deseti pozměňovacích návrhů, které se za poslední týden objevily. Značnou šanci na úspěch má podle všeho plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Pakliže by byl schválen, poslanci by mohli 5. února hlasovat o opozičním návrhu zákona, který by za pokračování patové situace ukládal vládě usilovat o odklad brexitu.

Druhý ostře sledovaný návrh je z dílny vlivného konzervativního poslance Grahama Bradyho a požaduje, aby byla severoirská pojistka v rozvodové dohodě nahrazena neupřesněnými alternativními ujednáními. Mayová údajně na pondělní schůzi vyzvala své poslance, aby pro toto opatření hlasovali, jeho úspěch je však nejistý, neboť se proti němu během dne vyjadřovali zástupci euroskeptického křídla Konzervativní strany.

30. března se probudíme a svět bude jiný. Jaký, to teď ale nikdo neví, říká britský novinář Vaughan

Číst článek

Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií.

Co bude potom?

Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii. Evropská sedmadvacítka včetně klíčového Irska dala opakovaně najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Dojednaná pojistka je podle Dublinu už v nynější podobě kompromisem respektujícím požadavky Británie.

Úterní události v Dolní sněmovně by mohla být pro proces britského odchodu z EU přelomové, někteří novináři ale avizují, že vyloučen není ani výsledek, který by situaci dramaticky nezměnil. „Žádné z pozměňovacích návrhů nebudou mít většinu a zároveň neutrální usnesení Mayové nebude mít většinu. Co bude potom?“ ptá se zpravodaj deníku The Times Henry Zeffman. 

‚Hádat může jenom blázen‘

Rušno v úterý ale nebude jen ve Westminsteru. Před budovou se chystají další demonstrace příznivců i odpůrců odchodu Británie z Evropské unie. A to i přes nepříznivou předpověď počasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Radiožurnálu z Londýna

To nejtvrdší jádro proti brexitového tábora je před Westminsterem, na rozdíl od přívrženců odchodu, už od pondělního večera. Na zábradlí vlaje několik vlajek Evropské unie a kolem nich se za dohledu policie prochází zhruba třicet lidí s transparenty a britskými prapory.

Asi padesátiletý Chris s podsvíceným unijním deštníkem vysvětluje, že službu tady mají přes celou noc. Někdo musí pořád hlídat, aby se s vlajkami nic nestalo.

Vzápětí dodává, že účast v úterý může negativně ovlivnit počasí. Předpověď hlásí teplotu kolem pěti stupňů a sněžení. Jak ale říká Chris, on před Westminsterem určitě bude. Stejně jako někteří z druhého tábora, který naopak fandí Brexitu a obávají se jeho odkladu nebo zrušení.

Které dodatky poslanců předseda dolní sněmovny John Bercow vybere, které mají šanci na úspěch, nebo co předvede premiérka Theresa Mayová, podle něj neví nikdo. Ani odborníci. A hádat by to prý mohl jenom blázen.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme