Rozhovory s Evropskou unií o brexitu pokročily, řekla Mayová. Juncker je ale spíš skeptický

V rozhovorech s Bruselem dochází k pokroku, stále však zbývá spousta práce. Tak ve čtvrtek hodnotil mluvčí britské premiérky Theresy Mayové stav jednání o brexitu po její další cestě do belgické metropole, z níž nevzešel konkrétní výsledek. Mayová hovořila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, který ve čtvrtek naopak prohlásil, že není optimista, pokud jde o odvrácení brexitu bez dohody.

Brusel/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Jednání v Bruselu pokračují za účasti britského ministra pro brexit Stephena Barclaye a generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. S unijními činiteli se zároveň schází lídr britské opozice Jeremy Corbyn.

Ve středu Mayová s Junckerem diskutovala o možných „právních zárukách“, které by podtrhly dočasný charakter takzvané pojistky pro zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Britský ministr financí Philip Hammond označil tuto diskusi za důležitou a dodal, že je se svými kolegy odhodlán zabránit brexitu bez dohody.

Šéf Evropské komise Juncker ale ve čtvrtek při vystoupení před Evropským hospodářským a sociálním výborem (EHSV) zapochyboval, zda bude nakonec obávaný scénář odvrácen.

Německo po brexitu nebude vydávat své občany do Velké Británie. Obává se spolupráce v oblasti bezpečnosti

Číst článek

„Jestliže by nastal brexit bez dohody - a já to nemohu vyloučit - mělo by to strašlivé ekonomické a sociální důsledky, jak v Británii, tak na kontinentě, tudíž mé snahy mají za cíl zabránit nejhoršímu. Ovšem v tomto ohledu nejsem příliš optimistický,“ řekl.

Ministr Hammond v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC uvedl, že o brexitové dohodě by britští poslanci mohli znovu hlasovat příští týden, záležet prý bude na „pokrocích během následujících dní“. Agentura Reuters nicméně citovala nejmenovaný zdroj z britské vlády, podle kterého se Londýnu zřejmě kýžené úpravy podmínek brexitu do příštího týdne nepodaří vyjednat.

Pokud Mayová nedá poslancům do 27. února novou možnost vyjádřit se k „rozvodové“ dohodě s Evropskou unií, pak bude mít Dolní sněmovna příležitost projednat další postup. Opět by tak vstoupil do hry plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové s cílem donutit vládu při pokračování patové situace k odkladu brexitu. Řada členů vlády přitom podle médií hrozí premiérce rezignacemi, tak aby mohli tento plán podpořit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme