Mayová požádá Evropskou unii jen o krátký odklad brexitu, píšou média

Britská premiérka Theresa Mayová požádá Evropskou unii pouze o krátký odklad brexitu. S odvoláním na nejmenované vysoké státní činitele o tom ve středu informovaly televize Sky News a BBC.

Istanbul (Aktualizováno: 10:01 20. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Konkrétní navrhovaný nový termín odluky Sky News nezná, bude to prý ale nejpozději do 30. června, aby se Londýn nemusel zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu.

Informace agentury Reuters a televizí BBC a Sky News následně v podstatě potvrdil britský ministr školství Damian Hinds, když uvedl, že vláda byla donucena odložit na krátký čas odchod z EU. Delší prodloužení vyjednávacího období by podle něj nepřineslo jistotu.

Theresa May to request only 'short delay' to Brexit in letter to EU news.sky.com/story/theresa-…

07:22 – 20. 03. 2019

15 27

Podle zdrojů britských médií Mayová nepožádá například o roční odklad, protože „lidé už mají po krk neschopnosti parlamentu učinit rozhodnutí a premiérka sdílí jejich frustraci“. Novináři ale už od úterní schůze kabinetu upozorňují, že snaha o výrazné odsunutí brexitu s účastí Británie v evropských volbách by zřejmě vedla k rozpadu vlády.

'EU dochází trpělivost'

Tříměsíční odklad zároveň nijak nesnižuje riziko brexitu bez dohody, neboť by vytvořil ještě tvrdší deadline na konci června. Británie se může rychle dostat do situace, kdy už s tímto termínem nebude moci hýbat, protože její účast ve volbách do europarlamentu už zkrátka nebude možná. Pro ni by musela vláda začít podle médií připravovat půdu už v polovině dubna.

„Krátké prodloužení by odvrátilo hrozbu rezignací v kabinetu, ale – pakliže bude schváleno – znamenalo by, že hrozba brexitu bez dohody se jen posune o tři měsíce,“ shrnula na twitteru reportérka Sky News Tamara Cohenová.

Damian Hinds tells @Sky News the PM will be "asking for a short delay to get the deal agreed"

08:54 – 20. 03. 2019

15 10

Podle současného harmonogramu by měla Británie z EU odejít k 29. březnu, tedy za devět dní. Britský parlament ale opakovaně neschválil připravenou dohodu s Bruselem o podmínkách brexitu a Londýn se nyní chce vyhnout neřízené odluce. Ve hře proto zůstaly krátký odklad, který by umožnil dohodu ještě schválit, případně dlouhý odklad pro nové rozhodnutí o britském postoji. Vyloučeno podle komentátorů stále není ani odvolání brexitu.

Po odeslání britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty budou mít osud celého procesu v rukou lídři EU, kteří musí v tomto směru rozhodnout jednomyslně. Summit ve čtvrtek a pátek ale podle všeho ještě jasný verdikt nepřinese. Šéf EK Juncker ve středu uvedl, že rozhodnutí od řádného summitu neočekává, podle jeho mluvčí Miny Andreevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden. Andreevová dodala, že trpělivost na straně EU27 dochází.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme