‚Zůstáváme přáteli.‘ Unijní vyjednavač Barnier považuje dohodu o brexitu za krok k vzájemné důvěře

Dohoda o spořádaném britském odchodu z Evropské unie je podle unijního vyjednavače Michela Barniera potřebná k budování důvěry pro budoucnost mezi evropským blokem a Británií. Barnier to řekl novinářům v neděli ráno při příchodu na mimořádný summit EU v Bruselu, na kterém by měli šéfové států a vlád sedmadvacítky smlouvu potvrdit.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier

Vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier | Zdroj: Reuters

Společně s politickou deklarací o tom, jak si EU a Británie představují budoucí partnerství v hospodářské či bezpečnostní oblasti. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při příchodu upozornil, že dojednaná dohoda je nejlepší možná. Skeptickému britskému parlamentu, který má o textu hlasovat, Juncker vzkázal, že EU nebude své základní postoje měnit.

Mimořádný summit k brexitu se blíží. Mayová před jeho začátkem jednala s Junckerem i Tuskem

Číst článek

Smlouva podle Barniera, který ji se svým týmem za EU řadu měsíců vyjednával, poslouží k vybudování důvěry obou stran pro další fázi vzájemných vztahů a pro vznik blízkého a ambiciózního partnerství. „Zůstáváme spojenci, partnery a přáteli,“ podotkl unijní vyjednavač, který dnes ocenil i práci svých britských protějšků.

Zdůraznil také, že nastal čas, „aby se každý ujal své odpovědnosti“. Zatímco dohoda na evropské straně po dnešním summitu nejspíš už nenarazí na problémy, britská premiérka Theresa Mayová může mít ve sněmovně potíže.

Nejlepší možná dohoda

Barnier nechtěl odpovídat na otázku, jaké budou v takovém případě další kroky EU. Podobně se tématu vyhnul například nizozemský premiér Mark Rutte. Krach dokumentu by totiž nejspíš znamenal takzvaný „tvrdý brexit“, tedy odchod Británie z EU k 29. březnu 2019 se všemi negativními důsledky pro vzájemný obchod i jednání o budoucnosti.

‚Staví nás do ubohé a trapné pozice.‘ Severoirští unionisté znova kritizovali dohodu o brexitu

Číst článek

„Věřím, že v důsledku britské volby udržet po brexitu silné vazby na vnitřní trh a zbytek EU, je přijatelným výsledkem pro EU i pro Británii,“ řekl o dohodě Rutte. Na místě britských poslanců by prý hlasoval pro její přijetí.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron označil dohodu za dobrou, umožní podle něj vystavět v budoucnu těsné vztahy. Brexit je však podle něj také příležitostí k reformování samotné unie. Macron ovšem před novináři například ocenil i míru ochrany, jakou dohoda zaručuje francouzským rybářům.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by také pro smlouvu hlasoval, je to podle něj nejlepší možná dohoda. „Věřím, že britský parlament, protože je to parlament moudrý, dohodu ratifikuje,“ řekl. Neděli, kdy 27 zemí EU dohodu o britském odchodu podpoří, má předseda komise za velmi smutný a tragický den. „Ale udělali jsme, co šlo, aby to bylo co nejhladší,“ poznamenal o brexitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme