Brexit může spoustě hráčů zavřít dveře, varuje Čech. Sám před vstupem ČR do EU nedostal povolení

Kdyby neměl český, nýbrž britský pas, a kdyby býval promluvil na dané téma anglicky, asi by jeho otevřené vystoupení proti brexitu bývalo způsobilo poprask. Brankář londýnského Arsenalu Petr Čech se loni vyslovil proti odchodu Spojeného království z Evropské unie. Udělal to jako jedna z velmi mála sportovních celebrit. Na svém názoru by nic nezměnil ani necelý rok po unijním referendu, řekl v dalším dílu seriálu Radiožurnálu o Češích v Británii a nadcházejících parlamentních volbách.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Čech s trofejí pro vítěze ankety (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Petr Čech se prý nesetkal s vyloženě negativními reakcemi na svá varování před dopady brexitu. Slavný fotbalista si ale vyslechl, že coby cizinec pocity Britů možná úplně nechápe.

Poslední dobou český brankář vysledoval, že ostrovní společnost zůstává i v roce 2017 ohledně odchodu z Evropské unie rozdělená.

„Jsou samozřejmě lidi, kteří byli pro brexit, a někteří, protože člověk měl jiný názor, tak třeba řekli: 'Ne, je to tak lepší, vy tomu nerozumíte, vy jste z ciziny, pro nás je to jiný.' A pak je druhá půlka, která chápe, jak ekonomika může fungovat a volný pohyb a obchod. I pro ně to mělo spoustu výhod," řekl Radiožurnálu Čech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak ovlivní brexit anglický fotbal? Poslechněte si v reportáži Jiřího Hoška.

Pro brankáře londýnského Arsenalu je představa možného návratu do reality před rokem 2004 dost smutná. Mladinkému gólmanovi totiž britské ministerstvo vnitra ještě před vstupem Česka do Evropské unie nedalo pracovní povolení, a tak první pokus přestoupit do Anglie ztroskotal.

„Jestliže se vrátíme k těm pravidlům před rokem 2004, tak samozřejmě bude zase spousta hráčů z různých zemí, kteří budou mít ten přístup uzavřený díky nějakému nastavenému filtru. Bohužel to třeba vůbec nebude odpovídat jejich kvalitám," vzpomíná Čech.

Někteří lidé z prostředí anglického fotbalu vidí brexit coby unikátní šanci, jak radikálně změnit, přeloženo, omezit, přijímání cizinců.

Třeba spolumajitel londýnského klubu Crystal Palace Steve Parish by rád osekal i přístup evropských teenagerů do špičkových akademií anglických klubů. Petr Čech tyhle plány, které se zaštiťují snahou zlepšit kvalitu anglické reprezentace, nepovažuje za dobré.

Češka žije v Anglii už 20 let. Po brexitu zvažuje odchod ze země

Číst článek

„Ta liga, i když v ní Angličanů hraje méně, hrají proti nejlepším. Když si to spočítáte, tak pořád přes 90 hráčů hraje Premier League každý víkend. Jestliže anglický nároďák neumí vybrat z 90 hráčů, co hraje nejlepší soutěž na světě, národní tým, tak si myslím, že je to smutné," tvrdí bývalý český fotbalový reprezentant.

Český gólman popisuje, že se odchod Británie z Evropské unie velmi řeší v komunitě, ve které se v Londýně spolu s rodinou pohybuje. Třeba v mezinárodní škole, kterou navštěvují děti Petra Čecha.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme