Premiérka Mayová dala poslancům ultimátum: Buď můj plán brexitu, nebo žádný

Britští poslanci si budou muset vybrat mezi takzvaným návrhem Chequers o odchodu z EU, který představila Theresa Mayová, a brexitem bez dohody. Premiérka to prohlásila v rozhovoru na stanici BBC. Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson zatím kritizuje její řešení irské hranice.

Londýn (Aktualizováno: 11:04 17. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová (Konzervativní strana)

Britská premiérka Theresa Mayová (Konzervativní strana) | Zdroj: Reuters

Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, jeden z nejvýraznějších zastánců tvrdého brexitu, označil neschopnost Mayové vyřešit problém s irskou hranicí za „ústavní obludnost“, píše BBC

Johnson na svou pozici rezignoval v červenci poté, co tak učinil ministr pro brexit David Davis i jeho zástupce. Davis svůj krok zdůvodnil přílišnými ústupky Mayové ve vyjednávání s EU.

Premiérku Mayovou opouští další člen vlády, rezignoval šéf britské diplomacie Johnson

Číst článek

Premiérka dlouhodobě odmítá vytvoření tvrdé hranice“ mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Zároveň ale podle ní není možné Spojené království rozdělit způsobem, jakým to navrhoval Brusel, tedy vedením celní hranice kolem celého irského ostrova. Severní Irsko, část Spojeného království, by v důsledku bylo nadále součástí celní unie a jednotného evropského trhu.

Podle plánu Chequers by Velká Británie byla připojena k evropským regulacím pro zboží a zemědělské výrobky, ale ne pro služby. Tím by si částečně udržela přístup k jednotnému evropskému trhu bez přijetí jeho veškerých povinností, jako je volný pohyb osob. Zároveň by nedošlo k narušení jednoty Velké Británie.

„Pokud Parlament neschválí můj návrh, jedinou alternativou je brexit bez dohody,“ uvedla Mayová.

Nadvláda cizí mocnosti

Podle průzkumu, který si vyžádala BBC, se většina obyvatel Spojeného království domnívá, že odchod země z Evropské unie na ni bude mít negativní dopad.

Johnson premiérku dále kritizuje ve svém pondělním sloupku v deníku Telegraph. Napsal, že přijetím dohody Mayové by Velká Británie poprvé od roku 1066 svolila k nadvládě cizí mocnosti.

Návrh EU vyřešení irské hranice je podle něj pokusem o anexi Severního Irska Evropskou unií. Naopak vize Mayové povede prý k tomu, že Británie bude nadále součástí celní unie, pokud Brusel nerozhodne jinak.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme