Pobrexitový systém britské vlády vůči občanům Evropské unie je nezákonný, rozhodl londýnský soud

Systém britské vlády pro pobrexitové vypořádávání se s občany Evropské unie je nezákonný, rozhodl londýnský vrchní soud. Organizace Independent Monitoring Authority (IMA), která se zabývá dohledem nad právy občanů, podala žalobu proti ministerstvu vnitra s odůvodněním, že Británie porušuje dohodu o vystoupení z Evropské unie tím, že požaduje, aby občané unie znovu žádali o právo žít a pracovat ve Spojeném království. 

Londýn (Aktualizováno: 13:01 21. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rishi Sunak na každoroční formální večeři s londýnským starostou Lord Mayor's Banquet

Britský premiér Rishi Sunak | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Občané Evropské unie mají mít i po brexitu stejná práva týkající se života, práce nebo přístupu k sociálnímu systému, pokud v Británii žili před 31. prosincem 2020 a do 30. června 2021 se zaregistrovali do programu pro rezidenty z Unie (European union settlement scheme) a obdrželi takzvaný status usedlíka. Ztráta práva na pobyt by pro ně znamenala, že by nemohli pracovat či čerpat zdravotní péči.

Organizace IMA minulý měsíc uvedla, že systém nezákonně vyžaduje, aby občané unie poté, co jim bylo povoleno zůstat ve Spojeném království, podali druhou žádost, jinak ztratí právo na pobyt.

Konec volného pohybu

Občanům Evropské unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří nezískali právo trvalého pobytu před koncem roku 2020, mohlo být uděleno omezené povolení ke vstupu a pobytu ve Spojeném království na pět let. Po uplynutí této doby by automaticky ztratili právo na pobyt, pokud nepodají další žádost.

Monarchie je pro mnohé anachronismem. Mladí mají často jiné názory a starosti, upozorňuje novinářka

Číst článek

Soud ve středu potvrdil, že systém britské vlády není v souladu s brexitovým ujednáním. Ministerstvo vnitra se proti verdiktu může odvolat.

Brexitem skončil volný pohyb osob mezi Británií a Evropskou unií, ale také mezi Británií a Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem. Stejně skončil volný pohyb pro milion Britů, kteří žijí v Evropské unii.

Občané unijních zemí, kteří chtějí v Británii hledat práci, studovat nebo žít, si musejí od brexitu vyřizovat povolení opravňující k tomu, aby mohli ve Spojeném království tyto činnosti vykonávat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme