Po řidičích chybí v Británii i řezníci. Chovatelé varují, že za deset dní bude nutné utratit 150 000 prasat

Britští chovatelé prasat bijí na poplach kvůli nedostatku řezníků a jatečních dělníků, kvůli kterému se zpomalila porážka. Ve vepřínech čeká na odvoz na jatka přes 120 000 zvířat, která budou muset majitelé utratit, pokud se na porážku nedostanou včas, uvedla agentura Reuters. Spojené království se v poslední době potýká i s krizí na trhu s palivem, kterou způsobil akutní nedostatek řidičů zásobovacích aut.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští chovatelé prasat bijí na poplach kvůli nedostatku řezníků a jatečních dělníků, kvůli kterému se zpomalila porážka (ilustrační foto) | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

„Na farmách je teď kolem 120 000 prasat, která už měla být poražena, zpracována a která už měla být dávno v potravinovém řetězci,“ uvedla Lizzie Wilsonová z Asociace chovatelů prasat (NPA).

Britská vláda do měst kvůli nedostatku paliva vyslala rezervní flotilu cisteren. Do pomoci se zapojí i armáda

Číst článek

„Dostáváme se do bodu, kdy sdělujeme vládě, že pokud nepřijde pomoc, budeme muset zabíjet zvířata na farmách, protože to je naše jediná možnost,“ dodala.

Šéfka Národní unie farmářů (NFU) Minette Battersová stanici BBC potvrdila, že nutnosti utratit kvůli přeplněným vepřínům až 150 000 zdravých prasat budou chovatelé čelit za týden až deset dní. „Myslím, že se to na světě ještě nikdy nestalo a nesmí se to stát ani teď,“ řekla.

Za nedostatek benzínu v Británii může i pandemie. Dálkoví řidiči raději jezdí krátké trasy, míní Přibán

Číst článek

Battersová žádá o naléhavou schůzku ministryni vnitra Priti Patelovou a náměstka pro migraci Kevina Fostera. Nejspíš po nich bude chtít, aby také řezníci a pracovníci v jatečním průmyslu ze zahraničí měli možnost získat dočasná víza, jak to vláda umožnila řidičům nákladních aut.

Podle Wilsonové nyní jatka a závody na zpracování masa kvůli nedostatku zaměstnanců fungují asi na 25 procent své kapacity.

Nedostatek pracovníků v masném průmyslu se zhoršil kvůli pandemii covidu-19 a také kvůli přísné imigrační politice po brexitu, která odradila lidi z východní Evropy, aby do Británie jezdili za prací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme