Corbynovi labouristé podpoří nové referendum, chtějí ‚zabránit ničivému brexitu‘

Britští labouristé v pondělí překvapivě oznámili, že jsou připraveni podpořit uspořádání druhého referenda o brexitu, pokud parlament odmítne jejich alternativní plán týkající se odchodu země z Evropské unie. Obrat v politice hlavní opoziční strany může sehrát významnou roli v dalším brexitovém vývoji. Mohl by totiž znamenat konec nadějím premiérky Theresy Mayové, že se jí podaří prosadit její dohodu o podmínkách odchodu z EU.

Londýn (Aktualizováno: 21:49 24. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Labouristé druhé referendum o odchodu země z evropského bloku dosud oficiálně odmítali, ačkoli řada labouristických politiků se pro něj veřejně vyjádřila.

Mayová oddaluje hlasování o brexitové dohodě. Premiérka doufá, že se jí podaří vyjednat změny

Číst článek

Strana uváděla, že druhé referendum by považovala až za poslední možnost, pokud by se jí nepodařilo prosadit předčasné volby nebo změny v brexitové dohodě dojednané s EU konzervativní premiérkou Theresou Mayovou.

Corbyn v pondělí labouristickým poslancům sdělil, že strana podpoří nebo předloží návrh ve prospěch všelidového hlasování, aby „zabránila ničivému brexitu“, který se podle něj snaží prosadit konzervativci.

Labouristický plán

Labouristé podle stranického komuniké nejprve parlamentu předloží svůj alternativní brexitový plán, jehož součástí je mimo jiné požadavek, aby Británie po brexitu plánovaném na 29. března zůstala natrvalo členem celní unie s EU. Pokud by neuspěli, přijdou s dalším návrhem na druhé referendum o brexitu.

Britské labouristy opustilo sedm poslanců. Vadí jim Corbynův přístup k brexitu i antisemitismus

Číst článek

„Labouristé tento týden přijdou se svým alternativním plánem a předloží ho k hlasování v Dolní sněmovně,“ uvedl mluvčí strany pro brexit Keir Starmer. „Pokud parlament náš plán odmítne, pak labouristé dodrží svůj slib z výročního sjezdu strany a podpoří lidové hlasování,“ dodal.

Agentura Reuters soudí, že pondělní krok labouristů by mohl znamenat konec nadějím premiérky, že se jí v Dolní sněmovně podaří do 12. března prosadit dohodu o podmínkách brexitu. 

Labouristé by totiž mohli získat na svou stranu ty poslance, kteří by dohodu Mayové nakonec podpořili ve snaze vyhnout se neřízenému brexitu, ale kteří dávají přednost uspořádání druhého referenda.

Gibraltar jako britská kolonie? Poznámka pod čarou štěpí unii v otázce bezvízového cestování

Číst článek

Podle prvních komentářů se Corbyn pondělním oznámením snaží zamezit dalším poslaneckým odchodům ze strany do nového mezistranického protestního politického hnutí nazvaného Nezávislá skupina.

Tam zamířilo už osm labouristických zákonodárců a tři jejich konzervativní kolegové. Labourističtí přeběhlíci za důvod svého odchodu označili právě nesouhlas s přístupem Corbyna k řešení brexitové otázky.

Spojené království má blok opustit už 29. března a Mayová čelí stále většímu tlaku na odklad rozluky v případě, že britský parlament rozvodovou dohodu neschválí. Dolní sněmovna už dokument jednou odmítla.

Odklad brexitu dnes za „rozumné řešení“ označil i předseda Evropské rady Donald Tusk. Naproti tomu Evropská komise předpokládá, že Británie odejde z EU podle plánu 29. března, řekla dnes novinářům v Bruselu mluvčí komise po schůzce předsedy EK Jeana-Claudea Junckera s Mayovou v Egyptě.

První lidové hlasování se konalo v roce 2016 a Britové se v něm vyslovili pro odchod z evropského bloku. Jak by v představách labouristů zněla otázka v dalším referendu, není jasné. Vede se debata, zda by mělo jít o hlasování o rozvodové dohodě s EU, nebo zda by Britové měli znovu rozhodovat o setrvání země v Evropské unii.

Takto o brexitu hlasovali poslanci 15. ledna:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme