‚Chtěl bych Skotsko v unii.‘ Brexit vyvolal další vlnu podpory referenda o skotské nezávislosti

Spojené království opustí Evropskou unii v pátek o půlnoci českého, a tedy i bruselského času. V Anglii, kde lidé hlasovali pro odchod z unie, se na některých místech bude slavit. To Skotové z blížící se půlnoci zase takovou radost nemají. Brexit tam dokonce vyvolal další vlnu podpory referenda o skotské nezávislosti.

Edinburgh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky, Skotsko, Velká Británie, referendum, brexit

Vlajky, Skotsko, Velká Británie, referendum, brexit | Foto: Viktor Daněk

„Skotové hlasovali pro setrvání v Evropské unii a v posledním skotském referendu o nezávislosti Skotsku ostatní slibovali, že setrvání ve Spojeném království jim zajistí také setrvání v EU. Ale teď o pět let později vidíme, že tyto sliby nebyly pravdivé a že byly porušeny. Skotové proto chtějí zůstat v Evropské unii a způsob, jak toho dosáhnout, je být samostatní,“ vysvětluje Andrew Wilson z organizace All Under One Banner, tedy Všichni pod jednou vlajkou.

Most mezi Skotskem a Severním Irskem – utopie, nebo řešení brexitu? Dublin se plánu nebrání

Číst článek

Nezisková společnost, jejíž je členem, organizuje ve skotských městech průvody a demonstrace za nové referendum o nezávislosti. Samotný Andrew má o budoucnosti Skotska po odchodu z Velké Británie celkem jasno.

„Osobně bych rád viděl Skotsko za pět let jako malou mírumilovnou zemi inspirovanou skandinávskými státy, která je smířená se sebou i se svými sousedy a naplňuje potřeby svých občanů,“ říká Andrew Wilson.

Skandinávské země jsou podle něj Skotsku velmi blízké a po odpojení od Británie by s nimi region mohl navázat ještě užší vztahy než doposud. Součástí skotské nezávislé budoucnosti by podle něj mělo být také členství v Evropské unii. A právě z toho, zda by se Skotsko skutečně stalo členem unie, má už delší dobu strach paní Jane.

Libra nebo euro

„Problém je v tom, že nevíme, jestli v Evropské unii určitě budeme. Jestli třeba Španělsko bude souhlasit s tím, abychom v ní byli. Mají také regiony, které chtějí samostatnost, a tak se jim to nemusí líbit, že my jsme si ji vydobyli. A když se do ní dostaneme, tak budeme muset přijmout euro. A to se lidem nebude líbit, tady mají rádi libru,“ obává se paní Jane.

Volby hýbou Británií. Může být vítězství separatistů ve Skotsku a Severním Irsku pro Londýn hrozbou?

Číst článek

I přes to, že je z odchodu z Evropské unie velmi zklamaná, by paní Jane raději vsadila na jistotu a z Velké Británie neodcházela. Hrozbu nepřijetí Skotska do unie Andrew Wilson nepovažuje za podloženou.

„Já osobně bych chtěl Skotsko v unii vidět a jsem přesvědčen, že nenarazíme při opětovném vstupu do Unie na potíže,“ říká Andrew Wilson.

Španělsko podle něj Skotsko nezablokuje, pokud ze Spojeného království odejde legálně a v souladu s ústavou. K tomu ale potřebuje skotská premiérka souhlas britské vlády. Ten premiér Boris Johnson zatím odmítá vydat. Region podle něj už rozhodl při předchozím referendu v roce 2014.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme