‚Chtěl bych Skotsko v unii.‘ Brexit vyvolal další vlnu podpory referenda o skotské nezávislosti

Spojené království opustí Evropskou unii v pátek o půlnoci českého, a tedy i bruselského času. V Anglii, kde lidé hlasovali pro odchod z unie, se na některých místech bude slavit. To Skotové z blížící se půlnoci zase takovou radost nemají. Brexit tam dokonce vyvolal další vlnu podpory referenda o skotské nezávislosti.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky, Skotsko, Velká Británie, referendum, brexit | Foto: Viktor Daněk

„Skotové hlasovali pro setrvání v Evropské unii a v posledním skotském referendu o nezávislosti Skotsku ostatní slibovali, že setrvání ve Spojeném království jim zajistí také setrvání v EU. Ale teď o pět let později vidíme, že tyto sliby nebyly pravdivé a že byly porušeny. Skotové proto chtějí zůstat v Evropské unii a způsob, jak toho dosáhnout, je být samostatní,“ vysvětluje Andrew Wilson z organizace All Under One Banner, tedy Všichni pod jednou vlajkou.

Most mezi Skotskem a Severním Irskem – utopie, nebo řešení brexitu? Dublin se plánu nebrání

Číst článek

Nezisková společnost, jejíž je členem, organizuje ve skotských městech průvody a demonstrace za nové referendum o nezávislosti. Samotný Andrew má o budoucnosti Skotska po odchodu z Velké Británie celkem jasno.

„Osobně bych rád viděl Skotsko za pět let jako malou mírumilovnou zemi inspirovanou skandinávskými státy, která je smířená se sebou i se svými sousedy a naplňuje potřeby svých občanů,“ říká Andrew Wilson.

Skandinávské země jsou podle něj Skotsku velmi blízké a po odpojení od Británie by s nimi region mohl navázat ještě užší vztahy než doposud. Součástí skotské nezávislé budoucnosti by podle něj mělo být také členství v Evropské unii. A právě z toho, zda by se Skotsko skutečně stalo členem unie, má už delší dobu strach paní Jane.

Libra nebo euro

„Problém je v tom, že nevíme, jestli v Evropské unii určitě budeme. Jestli třeba Španělsko bude souhlasit s tím, abychom v ní byli. Mají také regiony, které chtějí samostatnost, a tak se jim to nemusí líbit, že my jsme si ji vydobyli. A když se do ní dostaneme, tak budeme muset přijmout euro. A to se lidem nebude líbit, tady mají rádi libru,“ obává se paní Jane.

Volby hýbou Británií. Může být vítězství separatistů ve Skotsku a Severním Irsku pro Londýn hrozbou?

Číst článek

I přes to, že je z odchodu z Evropské unie velmi zklamaná, by paní Jane raději vsadila na jistotu a z Velké Británie neodcházela. Hrozbu nepřijetí Skotska do unie Andrew Wilson nepovažuje za podloženou.

„Já osobně bych chtěl Skotsko v unii vidět a jsem přesvědčen, že nenarazíme při opětovném vstupu do Unie na potíže,“ říká Andrew Wilson.

Španělsko podle něj Skotsko nezablokuje, pokud ze Spojeného království odejde legálně a v souladu s ústavou. K tomu ale potřebuje skotská premiérka souhlas britské vlády. Ten premiér Boris Johnson zatím odmítá vydat. Region podle něj už rozhodl při předchozím referendu v roce 2014.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme