Splňte svou část ujednání, nebo nepodpoříme dohodu o brexitu, hrozí Mayové severoirští unionisté

Poprvé v novém složení zasedla v Londýně britská vláda. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která menšinový kabinet konzervativců toleruje, při té příležitosti vyzvala, aby premiérka Theresa Mayová splnila svou část ujednání v otázce brexitu. Strana v pondělí nepodpořila v parlamentu vládní návrhy k rozpočtu. Podle médií tím vyslala jasný signál, jak by se v případě nespokojenosti mohla při hlasování o brexitu zachovat.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Zasedání vlády se v úterý poprvé v nových funkcích účastní ministr pro brexit Stephen Barclay a ministryně práce Amber Ruddová. V pátek nahradili Dominica Raaba a Esther McVeyovou, kteří na protest proti předběžnému textu dohody o brexitu odstoupili.

Ministři zemí Evropské unie podpořili dohodu o brexitu. Neshodli se ale na termínu ukončení přechodného období

Číst článek

Strana Mayovou vyzvala, aby dodržela svou část obchodu. Varování přišlo poté, co deset severoirských unionistů v britském parlamentu v pondělí večer při hlasování odmítlo podpořit vládní návrhy týkající se rozpočtu. V jednom případě dokonce hlasovali pro návrh opozičních labouristů.

Politická zpravodajka BBC Laura Kuenessbergová s odkazem na zdroj z DUP uvedla, že tento krok byl úmyslným poselstvím Therese Mayové a měl vyslat signál, že bude-li premiérka trvat na brexitové dohodě v její současné podobě, bude to mít v Dolní sněmovně následky. Unionistům se nelíbí, že by po brexitu mohla pro Severní Irsko platit jiná pravidla než pro zbytek Spojeného království.

Také mluvčí DUP pro brexit Sammy Wilson uvedl, že chování při pondělním hlasování bylo politickým poselstvím. Podle něj chce nicméně strana dále s Mayovou spolupracovat a dosáhnout změn ve „zničující dohodě“ o brexitu.

Zářná budoucnost Severního Irska

Premiérka se s žádostí o podporu pro dohodu připravenou britskými a unijními vyjednavači obrátila přímo na obyvatele Severního Irska. V textu zveřejněném v listu Belfast Telegraph napsala, že dohoda zajistí Severnímu Irsku fantastické postavení.

„Tato dohoda zajistí Severnímu Irsku zářnou budoucnost. Stane se bránou, jak pro trh Evropské unie, tak pro trh zbytku Spojeného království,“ uvedla.

Předložený plán brexitu nemá alternativu, tvrdí britská premiérka

Číst článek

Navzdory postoji severoirských unionistů je britský ministr spravedlnosti David Gauke přesvědčen, že Mayová může uspět a získat v prosinci v parlamentu podporu pro svou dohodu o odchodu Británie z unie. Před úterním zasedáním kabinetu řekl, že mnoho poslanců si brzy uvědomí, že „nejlepší způsobem, jak jít vpřed, je uskutečnit to, co premiérka vyjednala.“

Změn v připraveném textu, který by po britské vládě měli v neděli schválit také prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie na mimořádném summitu v Bruselu, chtějí ale kromě DUP dosáhnout i některé evropské země – například Francie či Španělsko. Další evropské státy včetně Německa jakékoli zásahy do vyjednaného textu odmítají.

Španělský premiér Pedro Sánchez upozornil, že pokud nebude v připraveném textu současná pasáž o Gibraltaru změněna, bude Madrid hlasovat v neděli proti dohodě. Španělsko usiluje o to, aby otázka Gibraltaru, o který vede s Británií dlouhodobý spor, byla považována za dvoustrannou záležitost těchto dvou zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme