,Hrozí, že neodejdeme vůbec.‘ Mayová poslance vyzvala k podpoře brexitové dohody

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí vyzvala poslance Dolní sněmovny, aby při úterním hlasování podpořili její brexitovou dohodu. Jinak podle ní hrozí odchod země z Evropské unie bez dohody, ale i „mnohem větší nebezpečí, že neodejdeme vůbec“. Předsedkyně vlády v projevu v severoanglickém městě Stoke-on-Trent zároveň zdůraznila, že se jí podařilo v jednáních s Bruselem dosáhnout nových hodnotných záruk ohledně takzvané irské pojistky.

Londýn (Aktualizováno: 17:06 14. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Ve Westminsteru jsou někteří lidé, kteří si přejí odložit, či dokonce zastavit brexit a kteří využijí jakéhokoli nástroje, aby toho dosáhli,“ uvedla Mayová s odkazem na sídlo britského parlamentu ve Westminsterském paláci. Zablokování odchodu Británie z EU je přitom podle ní nyní mnohem pravděpodobnější než neřízený brexit bez dohody.

Další komplikace pro Mayovou: pokud dohoda o brexitu neprojde, bude mít na plán B jen pár dnů

Číst článek

Britská premiérka také řekla, že se jí podařilo získat od EU „hodnotné záruky“, jež by podle ní mohly upokojit poslance, kterým vadí v brexitové dohodě takzvaná irská pojistka. Ta má zajistit, aby na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstává součástí EU, nevznikl po brexitu přísný hraniční režim. Mnoho poslanců v ní ale vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Dopis z EU

Mayová v projevu zároveň zdůraznila, že usilovně pracuje na tom, aby v úterý poslanci její dohodu s EU schválili. Několik zákonodárců podle ní od prosince změnilo názor a postaví se na její stranu.

Zároveň přiznala, že si je vědoma, že záruky, které se objevily v dopise zaslaném do Británie předsedy Evropské rady Donaldem Tuskem a Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, nezachází pro mnohé britské zákonodárce stále dostatečně daleko.

Třístránkovým dopisem předsedové reagují na obavy britských euroskeptických poslanců, kteří se obávají, že by Spojené království mohlo kvůli brexitové dohodě uvíznout v celní unii s EU. Juncker s Tuskem Mayovou ujistili, že unijní sedmadvacítka udělá vše pro to, aby taková situace nenastala. Podobná ujištění dostala britská premiérka již dříve od zástupců všech zemí Evropské unie, nejsou ale právně závazná.

Zaměstnejte v obchodech strážné, radí britská policie prodejcům pro případ tvrdého brexitu

Číst článek

Vrcholní představitelé premiérce napsali, že EU si nepřeje uplatnění severoirské pojistky, která je největším kamenem úrazu při schvalování stávající dohody o brexitu.

Pokud by přece jen byla aplikována, je prý EU odhodlána co nejrychleji ji nahradit nově dohodnutým řešením. Příprava nového partnerství mezi EU a Británií může začít okamžitě po schválení dohody o vystoupení ze společenství, napsali Juncker a Tusk.

‚Jediný proveditelný způsob’

Britský ministr spravedlnosti Geoffrey Cox následně v dopise Mayové uvedl, že považuje za nepravděpodobné, že by EU chtěla na záložní řešení severoirského problému spoléhat. „Z toho usuzuji, že aktuální návrh dohody o vystoupení z EU představuje jediný politicky proveditelný a dostupný způsob, jak zajistit náš odchod z EU,“ dodává ministr.

Ujištění od předsedů Evropské komise a Evropské rady ale zjevně nepohnula s postojem severoirské strany DUP, o kterou se opírá menšinový kabinet konzervativců. Dopis z Bruselu neobsahuje slíbené právně závazné záruky, uvedl lídr DUP v britském parlamentu Nigel Dodds. „Ve skutečnosti tam není nic nového. Nic se nezměnilo. Místo aby nás ujistil, dopis Tuska a Junckera posiluje naše obavy,“ dodal.

V reakci na informace listu The Guardian, podle kterého by se mohl termín brexitu odložit přinejmenším do července, Mayová uvedla, že by Británie podle ní neměla žádat o odložení brexitu a měla by z EU vystoupit podle plánu: tedy 29. března letošního roku.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme