Britové ani napotřetí neschválili brexitovou dohodu. ‚Měli bychom se stydět,‘ řekla Mayová

Britští poslanci ani napotřetí neschválili brexitovou dohodu. Pro hlasovalo 286 poslanců, proti bylo 344 z nich. Podle závěrů posledního unijního summitu se musí Londýn do 12. dubna rozhodnout mezi brexitem bez dohody a delším odkladem brexitu, s nímž by se ale pojila účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. Britská premiérka Theresa Mayová v reakci řekla, že je „téměř jisté, že se Británie bude muset zúčastnit květnových eurovoleb.“

Tento článek je více než rok starý.

SLEDOVALI JSME ONLINE Londýn (Aktualizováno: 16:16 29. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová v britském parlamentu

Theresa Mayová dohodu neprosadila ani navzdory slibu, že v případě jejího schválení odejde z čela vlády | Zdroj: Reuters

„Myslím, že bychom se měli stydět, protože jsme opět odmítli možnost odejít z Evropské unie spořádaným způsobem,“ prohlásila po hlasování premiérka Theresa Mayová.

„Dopady tohoto rozhodnutí jsou vážné. Za 14 dní nestihneme dohodu ratifikovat, sněmovna také řekla, že nemůžeme odejít bez dohody. Evropská unie ale jasně řekla, že jakékoliv další odložení musí být řádně odůvodněno,“ dodala s tím, že země se bude nadále snažit o spořádaný odchod.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že rozhodnutí Dolní sněmovny chápe. „V pondělí máme možnost a odpovědnost nalézt většinu pro lepší dohodu pro Brity. Sněmovna jasně říká, že se musí změnit,“ řekl.

Text pokračuje pod online reportáží

V pátek se hlasovalo – na rozdíl od prvních dvou případů – jen o samotné dohodě, nikoli o souběžně dojednané politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií. Oddělením obou dokumentů vláda splnila podmínku předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, který odmítl, aby zákonodárci dvakrát hlasovali o stejném návrhu.

Bercow v pátek oznámil, že před rozhodováním o dohodě nebudou mít poslanci možnost hlasovat o pozměňovacích návrzích. Předloženy sice byly tři dodatky, předseda ale žádný z nich pro hlasování nevybral.

Předseda Evropské rady Tusk svolal mimořádný summit k brexitu. Uskuteční se 10. dubna

Číst článek

Už ve čtvrtek britská média psala, že dokument téměř jistě neprojde. V pátek ovšem zpravodajský server BBC spekuloval, že výsledek bude velmi těsný.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu.

Podruhé se hlasovalo 12. března, kdy dohodu podpořilo jen 242 zákonodárců a proti se jich postavilo 391. V pátek rozdíl v počtu hlasů pro a proti dohodě činil 58.

Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii v pátek ve 23.00 (o půlnoci SEČ).

och, miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme