Další porážka pro Mayovou. Dolní sněmovna odmítla její brexitovou dohodu kvůli irské pojistce

Britská Dolní sněmovna ve čtvrtek odmítla podpořit premiérku Theresu Mayovou v její snaze upravit v brexitové dohodě podmínky takzvané irské pojistky. Na dohodě včetně pojistky se Mayová už dříve dohodla s Evropskou unií, britský parlament ale dokument na konci ledna odmítl a premiérka se teď snaží ujednání s unií pozměnit. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn k hlasování poznamenal, že Mayová nemá v parlamentu pro svůj plán většinu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Hlasování o usnesení média označovala jako symbolické, které poslouží Mayové jako utvrzení v tom, aby dále usilovala o změny podmínek irské pojistky.

Čtvrteční porážka je ale pro ni nepříjemná, a to i vzhledem k tomu, že se premiérka snaží unii ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.

Dohoda, nebo odklad. Mayová chce britské poslance postavit před těžkou volbu, píšou britská média

Číst článek

Usnesení podpořilo 258 zákonodárců, proti jich bylo 303. Ještě před hlasováním kritizovali usnesení euroskeptičtí zákonodárci ze skupiny European Research Group (ERG). Vadila jim pasáž o podpoře stanovisek, která vyjádřila Dolní sněmovna 29. ledna.

Poslanci se totiž tehdy vedle odmítnutí takzvané irské pojistky zároveň postavili proti brexitu bez dohody. Zákonodárci z ERG se nakonec rozhodli, že se ve čtvrtek hlasování zdrží.

Parlament ve čtvrtek také odmítl návrh opozice, aby se do 27. února hlasovalo o upravené brexitové dohodě. Zamítl i návrh Skotské národní strany (SNP), která žádá tříměsíční odklad termínu vystoupení Velké Británie z Evropské unie. O návrhu, aby vláda předložila analýzu dopadu brexitu bez dohody na podnikání a obchod se nakonec nehlasovalo, protože jeho autorka ho stáhla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme