Mayová v dopise Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se připraví na eurovolby

Britská premiérka Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se podle ní připraví na účast v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Londýn (Aktualizováno: 13:10 5. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června (ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

Tuto podmínku až dosud Mayová odmítala a část její vlády kvůli ní hrozila rezignací. O případném posunutí termínu brexitu budou Tusk a lídři unijních zemí rozhodovat na bruselském summitu příští středu.

Tusk chce Británii nabídnout flexibilní odklad brexitu. Parlament ale musí schválit dohodu Mayové

Číst článek

Premiérka šéfovi unijních summitů píše, že její vláda bude usilovat o to, aby britský parlament schválil brexitovou dohodu do 23. května, kdy evropské volby začínají, a aby tedy země mohla opustit EU před těmito volbami. Uznává však, že pokud bude Británie ještě po 23. květnu členským státem unie, voleb se zúčastní.

„Vláda proto podniká zákonné a zodpovědné přípravy na tuto krajní variantu, mezi nimiž je i nařízení stanovující datum voleb,“ uvádí Mayová.

Britští vládní konzervativci v současnosti vyjednávají s opozičními labouristy o možném kompromisu, který by umožnil schválení brexitové dohody v Dolní sněmovně. Pokud nenajdou shodu, hodlá premiérka parlamentu předložit sérii variant další brexitové strategie a poté se řídit vůlí poslanců.

Kritika zleva i zprava

Žádost Mayové sklidila převážně kritické reakce zástupců britských politických stran. Zatímco konzervativní stoupenec rázné odluky od unie Jacob Rees-Mogg vyzývá k vetování všech unijních návrhů, pokud Britové zůstanou v Evropské unii delší dobu, evropský mluvčí skotských nacionalistů označil návrh odkladu za chaotický a zopakoval požadavek své strany na nové referendum.

„Pokud kvůli dlouhému odkladu (brexitu) uvízneme v EU, měli bychom působit takové obtíže, jak jen bude možné,“ napsal na twitteru šéf skupiny ERG sdružující zastánce brexitu bez dohody Rees-Mogg.

Británie by podle něho mohla vetovat jakékoli zvyšování unijního rozpočtu, blokovat případné vytvoření společné unijní armády nebo plány francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na další integraci evropského bloku.

‚Díky za nabídku pomoci‘

Na tuto výzvu reagovala předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová, podle níž slova o blokování evropské agendy vyřkl „tentýž chlapík, který tvrdil, že Británie nemá možnost činit v EU žádnou z těchto věcí a proto musíme odejít“.

Gruzie usiluje o členství v Evropské unii. Prezidentka vidí šanci v brexitu

Číst článek

Německý ekonom Christian Odendahl k tweetu Reese-Mogga ironicky poznamenal, že všechny zmíněné návrhy již blokuje Berlín, ale „díky za nabídku pomoci“.

Evropský mluvčí SNP Stephen Gethins nový návrh Mayové kritizoval jako doklad toho, že „upřednostňuje zájmy své nejednotné strany toryů před vším ostatním“. Skotský poslanec připomněl, že premiérka již jednou v Bruselu neuspěla s žádostí o odklad do stejného data a unijní lídři zatím prodloužili Británii členství v EU do 12. dubna.

Mayovou požadovaný odklad podle něho vzhledem k neschopnosti parlamentu schválit brexitovou dohodu nic neřeší a na místě je vypsání nového referenda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme