Britský tisk: V parlamentu se chystá návrh pro odklad brexitu, připravují ho labouristé

Vedení opozičních labouristů zvažuje podporu návrhu zákona, který má britskou premiérku Theresu Mayovou přimět k žádosti o odklad odchodu Británie z Evropské unie, pokud do konce února neprosadí v dolní komoře parlamentu dohodu o brexitu. Napsal to list The Guardian. Mayová má v pondělí poslancům předložit takzvaný plán B, tedy návrh dalšího postupu po úterním zamítnutí dohody, kterou vláda původně s unií vyjednala.

Londýn (Aktualizováno: 16:02 20. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vláda má zveřejnit detailní plán týkající se práv unijních občanů po brexitu. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Podle návrhu zákona, jehož spoluautorkou je vnitrostranická soupeřka šéfa labouristů Jeremyho Corbyna Yvette Cooperová, by měla Dolní sněmovna právo hlasovat o odložení brexitu, pokud do 26. února parlament brexitovou dohodu neschválí.

Mayová obvolává nevěřícné evropské politiky, britské požadavky nezměnila

Číst článek

To by zabránilo odchodu Spojeného království z EU 29. března tohoto roku bez dohody, píše BBC.

Cooperová předloží návrh zákona sněmovně v pondělí, napsal server Independent. Návrh by podle něj mohl být rozhodující pro prolomení nynější patové situace okolo brexitu. Mohl by totiž přimět zákonodárce, aby si jasně vybrali mezi dohodou, vyjednanou Theresou Mayovou, a odložením brexitu, aby se uspořádalo nové referendum.

V takovém případě by premiérčina dohoda mohla podle získat těsnou většinu. Návrh Cooperové už podpořili i někteří konzervativci a liberální demokraté.

Problémy s přechodem do nového tisíciletí jsou odvarem tvrdého brexitu, tvrdí náměstek Bärtl

Číst článek

‚Staly se už i divnější věci‘

Hlavní otázka ale podle Independentu zní, zda Cooperové předloha může být schválena. Pak by totiž mohla projít i premiérčina dohoda a Mayová by mohla ustát i hrozbu nových voleb. „Staly se už i divnější věci,“ odhadl Independent.

Vláda podle nejmenovaného zdroje z Downing Street vidí v návrhu nebezpečí, že by parlament mohl zastavit brexit.

Ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox prohlásil, že parlament „nemá právo přisvojit si“ proces vedoucí k brexitu, ale měl by respektovat rozhodnutí lidu učiněné v referendu.

„Ti, kdo byli naprosto proti výsledku referenda, se pokoušejí vydírat a ve skutečnosti ukrást výsledek lidu,“ řekl podle Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme