Předložený plán brexitu nemá alternativu, tvrdí britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová nevidí žádnou alternativu k plánu odchodu Británie z Evropské unie, který předložila v tomto týdnu. Premiérka to napsala v komentáři v listu The Sun. Někteří z jejích ministrů chtějí, aby návrh brexitové dohody změnila. Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho stoupenci vyjednání nové dohody o brexitu nežijí v reálném světě. Dohoda podle něj nebude znovu otevřena pro další jednání.

Londýn / Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Žádný alternativní plán na stole neleží. Neexistuje žádný jiný přístup, na němž bychom se s unií mohli dohodnout,“ napsala Mayová. „Pokud poslanci dohodu zamítnou, jednoduše nás postaví zpět na začátek. To by znamenalo další rozpory, další nejistotu a neschopnost naplnit hlasování britských občanů.“

Mayová nyní bojuje o záchranu návrhu dohody před hlasováním v parlamentu po rezignaci několika ministrů a otevřeným výzvám k jejímu odstoupení ze strany kritiků navrhované brexitové dohody, která podle některých činí z Británie vazalský stát.

Novým ministrem pro brexit se stal Stephen Barclay. Jednání s unií ale povede sama Mayová

Číst článek

Euroskeptičtí členové kabinetu, včetně ministra obchodu Liama Foxe a ministra životního prostředí Michaela Govea, na Mayovou tlačí, aby návrh brexitové dohody změnila. Většina komentátorů má za to, že podoba dohody o brexitu zkorigovat už nepůjde.

Nová dohoda ‚není reálná‘

Probrexitoví ministři ve vládě premiérky Theresy Mayové podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho nežijí v realitě, pokud si myslí, že dokážou znovu vyjednat takzvanou rozvodovou smlouvu, na které se Londýn s Evropskou unií dohodl minulý týden.

„Představa, že teď, po dvou letech jednání, čtyři nebo pět kabinetních ministrů může nějak vyjednat jiný výsledek a shodnout se na něm, a pak očekávat, že EU se pod to jenom podepíše, myslím, že to není z reálného světa,“ prohlásil Coveney na každoroční konferenci své strany Fine Gael.

Váhající britští ministři by podle Coveneyho měli raději usilovat o ovlivnění politické deklarace o budoucích vztazích, která je stále předmětem jednání mezi Londýnem a Bruselem.

Mayová zveřejnila návrh rozvodové dohody s EU ve středu. Třebaže opakuje, že předložený dokument o 585 stranách je tím nejlepším, co mohl Londýn s Bruselem dojednat, z vlády v následujících dnech odešli dva ministři – včetně ministra pro brexit Dominica Raaba – a několik dalších členů kabinetu.

Podle vyjednaného návrhu by Británie přestala podléhat pravidlům EU s koncem roku 2020. Dohoda dále mimo jiné stanovuje, kolik má Británie zaplatit EU peněz a detaily týkající se přechodného období i občanských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme