Verdikt o odkladu brexitu se blíží. Corbynovi labouristé budou hlasovat pro prodloužení lhůty

Britští opoziční labouristé podpoří odklad brexitu, nicméně jen na omezenou dobu. Prohlásil to ve čtvrtek podle agentury Reuters stínový ministr financí a druhý muž strany John McDonnell. Poslanci budou v podvečer hlasovat o odkladu brexitu do 30. června, dosud jako termín odluky platí 29. březen.

Londýn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová a Jeremy Corbyn | Foto: John Stillwell/Pool | Zdroj: Reuters

„Předložíme pozměňovací návrh, abychom zajistili, že parlament zváží odklad. Nemusí to ale nutně být dlouhý odklad,“ řekl McDonnell televizní stanici Sky News. „Jsme pro omezený odklad,“ dodal.

Británie neopustí EU bez dohody, schválili poslanci. Čeká je hlasování o posunu brexitu

Číst článek

Podle ministra financí Philipa Hammonda se řešení současné situace podaří najít, jestliže poslanci ze všech táborů uznají, že je potřeba kompromis.

„Naší povinností je zajistit, aby se země posunula kupředu, a to znamená, že musíme najít kompromis,“ řekl Hammond televizi BBC. „Pro nikoho to nebude dokonalý brexit. Musíme mít ale brexit, který představuje kompromis odrážející fakt, že i v referendu v roce 2016 byl národ rozdělen na dvě poloviny,“ dodal.

Britští poslanci ve středu odmítli odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Ve čtvrtek vpodvečer, podle britských médií v 18.00 našeho času, by měli hlasovat o odkladu brexitu.

Odkad musí schválit EU

Britská premiérka Theresa Mayová ale v této souvislosti upozornila, že tento krátký odklad bude možný jen tehdy, když bude na stole dohoda. Šéf Dolní sněmovny John Bercow uvedl, že o tento krátký odklad vláda požádá jen tehdy, když parlament do 20. března schválí návrh brexitové dohody, na kterém se Mayová dohodla s EU a který britský parlament již dvakrát odmítl.

Prohra o 149 hlasů. Britský parlament opět neschválil brexitovou dohodu Theresy Mayové

Číst článek

„Pokud sněmovna v nadcházejících dnech najde cestu k podpoře dohody, umožní to vládě požádat o krátké technické prodloužení článku 50 (Lisabonské smlouvy, který určuje lhůtu vystoupení) k získání času na přijetí nezbytných zákonů a ratifikaci dohody, kterou jsme s EU dosáhli,“ řekla Mayová.

O odkladu brexitu pak musí rozhodnout unijní vůdci, nejspíš na summitu v Bruselu, který se uskuteční 21. března. Britská vláda o to ale musí formálně požádat.

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzve před nadcházejícím summitem v Bruselu prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti dlouhého odložení brexitu, pokud o to Britové požádají. 

„Během svých konzultací před summitem Evropské rady budu apelovat na EU27, aby byla otevřená dlouhému odkladu, pokud to Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu,“ uvedl Tusk.

Krátký odklad by umožnil britskému parlamentu přijmout potřebné zákony týkající se brexitu a Británie by tak mohla odejít z EU ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se konají na konci května.

Padly ale zmínky rovněž o delším odkladu, což by znamenalo, že Británie se bude nacházet v nejasné situaci dlouhé měsíce či roky. A ovlivnilo by to právě i volby do europarlamentu.

Po brexitu by se měl snížit počet europoslanců ze 751 na 705. Pro Česko se počet zástupců v europarlamentu nezmění, některým zemím ale europoslanci přibudou, například Francii, Itálii, či Estonsku.

„Na odchod Británie se připravujeme. Nemáme ale informaci od britské vlády, že brexit nebude. Jestliže bude odložen, je to pak na nich, zda se rozhodnou voleb účastnit, či nikoliv,“ řekla nedávno novinářům Raffaella de Marteová z tiskového oddělení europarlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme