Mayová a Corbyn se setkali kvůli brexitu. ‚Konstruktivní jednání,‘ shodly se obě strany

Středeční jednání britské premiérky Theresy Mayové s lídrem opozice Jeremym Corbynem o dalším brexitovém plánu bylo konstruktivní. Uvedli to mluvčí britské vlády i mluvčí opoziční Labouristické strany. Politici se podle nich dohodli na dalším programu rozhovorů. Britská média informují, že by se vyjednávací týmy vlády a opozice měly opět sejít ve čtvrtek.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová a Jeremy Corbyn

Britská premiérka Mayová a lídr opozice Jeremy Corbyn se ve středu pokoušeli najít kompromisní řešení brexitu (ilustrační foto). | Foto: John Stillwell/Pool | Zdroj: Reuters

„Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu,“ uvedl mluvčí labouristů. „Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu,“ řekl záhy mluvčí kabinetu.

Další odklad? Mayová chce požádat Evropskou unii o nový termín brexitu

Číst článek

Zástupci obou stran informovali, že se dohodl i program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat „možnost shody“.

Hlavní politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru uvedla, že se týmy konzervativců a labouristů opět setkají ve čtvrtek a budou jednat o detailech dalšího postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie.

Další odklad

S Mayovou i Corbynem ve středu jednala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po jednání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu. Sturgeonová znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.

Kromě transparentů Britové vyrobili i obří hlavu premiérky Mayové. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala předsedu labouristů Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu.

Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Připustila pouze rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme