Mayová a Corbyn se setkali kvůli brexitu. ‚Konstruktivní jednání,‘ shodly se obě strany

Středeční jednání britské premiérky Theresy Mayové s lídrem opozice Jeremym Corbynem o dalším brexitovém plánu bylo konstruktivní. Uvedli to mluvčí britské vlády i mluvčí opoziční Labouristické strany. Politici se podle nich dohodli na dalším programu rozhovorů. Britská média informují, že by se vyjednávací týmy vlády a opozice měly opět sejít ve čtvrtek.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Mayová a lídr opozice Jeremy Corbyn se ve středu pokoušeli najít kompromisní řešení brexitu (ilustrační foto). | Foto: John Stillwell/Pool | Zdroj: Reuters

„Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu,“ uvedl mluvčí labouristů. „Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu,“ řekl záhy mluvčí kabinetu.

Další odklad? Mayová chce požádat Evropskou unii o nový termín brexitu

Číst článek

Zástupci obou stran informovali, že se dohodl i program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat „možnost shody“.

Hlavní politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru uvedla, že se týmy konzervativců a labouristů opět setkají ve čtvrtek a budou jednat o detailech dalšího postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie.

Další odklad

S Mayovou i Corbynem ve středu jednala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po jednání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu. Sturgeonová znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.

Kromě transparentů Britové vyrobili i obří hlavu premiérky Mayové. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala předsedu labouristů Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu.

Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Připustila pouze rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme