Mayová bude bojovat o důvěru. Tlakům kvůli brexitové dohodě nehodlá ustupovat

Britská premiérka Theresa Mayová nehodlá ustoupit tlaku, kterému kvůli brexitové dohodě dlouhodobě čelí. Ve středu večer je připravena bojovat o udržení důvěry poslanců své Konzervativní strany. Ve středečním krátkém prohlášení před svým úřadem v Downing Street zároveň varovala, že pokud ji nahradí jiný stranický lídr, bude to znamenat odklad britského odchodu z Evropské unie.

Aktualizujeme Londýn (Aktualizováno: 17:05 14. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Připravenou brexitovou dohodu považuje Mayová za správnou a za splnění vůle britských občanů vyjádřené v referendu; s unijními představiteli přitom podle svých slov ještě projednává možné změny.

„Jsem odhodlaná práci dokončit,“ řekla ministerská předsedkyně, kterou večer čeká hlasování konzervativních poslanců o tom, zda jí vysloví nedůvěru jako vůdkyni strany. Pokud by se tak skutečně stalo, znamenalo by to v konečném důsledku i pád nynější britské vlády.

Britský chaos. Mayová chce od unie ústupky, předem prohrané hlasování o brexitové dohodě odložila

Číst článek

Potřebná většina dosažena?

Premiérku Mayovou má podle průzkumu BBC podpořit ve večerním stranickém hlasování nejméně 174 konzervativních poslanců. Zhruba 34 by ji hlas dát nemělo. 

Dosažení potřebného prahu pro setrvání Mayové ve funkci hlásí i agentura Reuters, podle které by Mayovou mělo podpořit 185 poslanců její strany.

Aby Mayová hlasování ustála, potřebuje prostou většinu 158 z 315 zákonodárců Konzervativní strany. 

„Někteří poslanci, kteří veřejně Mayovou podpořili, ale v soukromí podle britských politických komentátorů uvedli, že budou hlasovat proti ní,“ upozorňuje Reuters. Podle pozorovatelů bude pro Mayovou obtížné zůstat lídrem, pokud bude výsledek hlasování jen těsný.

Podle britského tisku se očekává, že se hlasování zúčastní všichni konzervativní poslanci. Výsledek tajného hlasování, které se uskuteční od 19.00 SEČ do 21.00 SEČ, by měl být znám do jedné hodiny.

Pokud by Mayová hlasování neustála, musela by rezignovat na funkci šéfky strany a očekávalo by se od ní, že odstoupí i z úřadu premiérky. Strana by si pak volila nového lídra. Tento proces by podle BBC zabral patrně několik týdnů.

‚Nedopečená dohoda‘

Opozice Mayovou kritizovala. Podle jednoho z předáků Labouristické strany Iana Laveryho slabost premiérky „naprosto paralyzovala vládu v době, která je pro zemi kritická“. „Nedopečená brexitová dohoda nemá podporu kabinetu, strany, poslanců ani země,“ napsal Lavery v prohlášení.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn ve středu během interpelací v britském parlamentu prohlásil, že chování Mayové vůči Dolní sněmovně v souvislosti s odkladem hlasování o brexitové dohodě je strašné a absolutně nepřijatelné.

Kabinet se podle něj pokusil parlamentu zabránit v hlasování o klíčové věci, kterou jsou podmínky odchodu Spojeného království z EU. Corbyn také dodal, že je mu úplně jedno, s čím přijde Mayová po jednáních s představiteli bloku.

Mayová zároveň vyzvala svou Konzervativní stranu k jednotě a umírněnosti, neboť strana má povinnost pracovat ve prospěch země a splnit výsledek referenda, ve kterém Britové v červnu 2016 hlasovali pro odchod z EU.

Stranické třenice a nejednota podle Mayové jen nahrávají šéfovi opozičních labouristů Jeremymu Corbynovi. Sama pak ujistila, že vždy sloužila své straně a britským národním zájmům.

Budoucnost Británie

Mayová rovněž varovala, že pokud o důvěru jako stranická lídryně přijde, bude to znamenat hledání nového vůdce, což bude znamenat odklad brexitu a ohrožení budoucnosti země.

Ministerská předsedkyně oznámila, že ruší svou středeční plánovanou cestu do Dublinu, kde měla o brexitu hovořit s irským premiérem Leem Varadkarem. Zrušeno bylo také odpolední zasedání britského kabinetu.

Poslední týden premiérky Mayové ve funkci, shodují se britské deníky před hlasováním o brexitové dohodě

Číst článek

Mnoho konzervativních poslanců, kteří budou večer o osudu Mayové hlasovat, jí už veřejně vyjádřilo podporu. „Myslím si, že by bylo chybou nyní volit nového vůdce,“ napsala například na twitteru poslankyně Elizabeth Trussová.

„Premiérku ve středu večer podpořím. Ve hře je národní zájem, nejde tu o osobnosti,“ uvedl další poslanec Steve Brine. Naopak vlivný konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který se pro hlasování o nedůvěře Mayové vyslovil už před několika týdny, napsal, že „země potřebuje nového vůdce a je načase, aby paní Mayová odešla“.

Mayová versus Corbyn

Ve středu odpoledne se v britské sněmovně konají interpelace. Ostře se při nich do sebe opřeli premiérka Mayová se svým politickým oponentem, předsedou opoziční Labouristické strany Jeremym Corbynem.

Tomu podle ní nejde o blaho Velké Británie, jde proti ekonomickým zájmům země a chce pouze zastávat opačné stanovisko než ona.

Corbyn zkritizoval premiérčin postup při domlouvání brexitu. „Je to smutný příběh a frustruje pracující a mnoho lidí, kteří stojí za ní,“ řekl Jeremy Corbyn.

Pondělní fiasko

Britská premiérka v úterý vyrazila za svými partnery v Evropské unii, aby od nich získala pomoc poté, co v pondělí kvůli vidině fiaska odložila hlasování britského parlamentu o dohodě upravující odchod Británie z evropského bloku.

Krátce po půl páté v pondělí Mayová v parlamentu potvrdila, že se „hlasování odkládá“. „Naslouchala jsem velmi pozorně tomu, co se v této komoře řeklo,“ začala svůj projev před poslanci. Od opozice sklidila posměch.

V průběhu pondělního politického zvratu pak televize SkyNews přišla se svým odhadem výsledku úterního hlasování: pro navrhovanou podobu dohody by bylo 187 poslanců: 183 konzervativních a 4 nezávislí. Proti by jich bylo 418, z toho 103 vládních konzervativců. 34 je podle televize nerozhodnutých. Premiérce se tak nepodařilo přesvědčit ani většinu vlastních poslanců.

Tvrdý brexit?

Nejzazší možný termín pro přijetí dohody parlamentem je kvůli legislativnímu procesu 21. leden 2019. Británie vystoupí z unie 29. března a britský Telegraph napsal, že posun hlasování na 21. může být i taktikou premiérky: pokud by poslanci odmítli dohodu v poslední možný den, zbyla by už jen jedna možnost: tvrdý brexit. Ten by mohl působit značné ekonomické ztráty a chaos na hranicích.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme