Britský parlament odmítl brexitovou dohodu s Evropskou unií, Mayovou podpořilo jen 202 poslanců

Britská Dolní sněmovna podle předpokladů odmítla brexitovou dohodu s Evropskou unií. Premiérka Theresa Mayová musí do pondělí přijít s náhradním plánem. Ještě před hlasováním poslance varovala, že jejich verdikt ovlivní dění v zemi na několik dalších generací. Ve středu čeká Mayovou hlasování o důvěře vládě, odstoupit premiérka odmítá. Dění jsme sledovali v online reportáži.

sledovali jsme online Londýn (Aktualizováno: 0:05 16. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro dohodu hlasovalo 202 členů Dolní sněmovny, proti bylo 432. Podle serveru BBC jde o nejhorší vládní porážku od roku 1924.

„Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje. Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů,“ řekla premiérka v úterý večer poté, co poslanci dohodu odmítli.

Strategií vlády podle ní „není marnit čas až do neřízeného odchodu“ z Evropské unie. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s „dobrou dohodou“. Zároveň nenaznačila, zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu, nebo jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu.

Premiérka rovněž prohlásila, že je potřeba potvrdit, zda má její vláda stále důvěru Dolní sněmovny. Předpokládá, že ano, umožní nicméně, aby se ve středu poslanci vyjádřili k opozičnímu návrhu o vyslovení nedůvěry. Hlasování má proběhnout v 19.00 místního času.

Severoirská strana DUP, o níž se kabinet opírá, už avizovala že se postaví za premiérku, i když její zákonodárci hlasovali proti dohodě.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Emotivní projevy

Samotnému hlasování předcházela pětidenní rozprava, kterou svým finálním projevem uzavřela právě předsedkyně vlády Theresa Mayová. Ta se ještě v pondělí snažila na poslední chvíli v emotivních projevech přesvědčit členy Dolní komory, aby její dohodě dali hlas.

„Až se jednou budou psát učebnice dějepisu, položí si autoři ohledně našeho hlasování otázky: Naplnili jsme vůli občanů odejít z EU? Zajistili zemi prosperitu a bezpečnost anebo své voliče podvedli?“ řekla.

Opoziční labouristé ovšem dopředu ústy svého lídra Jeremyho Corbyna řekli, že budou hlasovat proti smlouvě. Jejich cílem jsou předčasné volby.

Naplnily se tak prognózy, že se premiérce na poslední chvíli nepodaří – i přes záruky, které Británii poskytla v pondělí v dopise Evropská rada a Evropská komise – přesvědčit poslance, aby brexitovou dohodu podpořili.

jma, , och, dok, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme