Brexitový účet? Johnson odmítl zaplatit 39 miliard liber, pokud Británie odejde z EU bez dohody

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody, nebude už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber, v přepočtu 1,1 bilionu korun, tedy původní odhadovanou výši „brexitového účtu“. Prohlásil to během probíhajícího summitu G7 britský premiér Boris Johnson. Podle propočtů právníků britské vlády by Londýn musel zaplatit jen necelou čtvrtinu uvedené částky.

Londýn/Brusel/Biarritz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk před jednáním s britským premiérem Borisem Johnsonem na summitu G7 ve Francii | Zdroj: Reuters

Vládní analýza podle televize Sky News nebo deníku Daily Mail došla k částce devět miliard liber, podle listu The Sunday Times by to bylo pouze sedm miliard.

Íránský ministr přiletěl nečekaně do Biarritzu, kde se koná summit G7. Sešel se i s Macronem

Číst článek

Johnson údajně plánoval toto stanovisko prezentovat předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi na jejich nedělní schůzce v rámci summitu G7 ve francouzském Biarritzu.

Johnsonovi právníci mají za to, že v případě brexitu bez dohody by Británie nemusela EU odvést platby související s přechodným obdobím, které je součástí „rozvodové“ dohody dojednané vládou expremiérky Theresy Mayové.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve prohlásil, že i kdyby Británie 31. října opustila EU bez dohody, stejně by se měla učiněným závazkem řídit.

„Odejdeme-li bez dohody, pak zcela jistě platí, že 39 miliard už striktně vzato nebude dluženo,“ řekl Johnson v rozhovoru s televizí ITV. V interview se Sky News dodal, že si to uvědomuje i zbytek EU. „Jestliže vystoupíme bez dohody, pak už 39 miliard nebude právně přislíbeno,“ prohlásil.

Ve Francii pokračují protesty proti summitu G7. Demonstranti nesli obrácené portréty Macrona

Číst článek

Ačkoli se v souvislosti s „rozvodovým“ účtem nejčastěji mluví o 39 miliardách liber, brexitová dohoda přesnou částku neobsahuje, vysvětluje zpravodajský web BBC.

V dokumentu je pouze zakotven mechanismus na výpočet britského dluhu. Ten tvoří zejména dohodnuté příspěvky do unijního rozpočtu za roky 2019 a 2020, na základě brexitové dohody by nicméně Londýn do rozpočtu EU přispíval ještě několik desítek let.

Kvůli odkladu brexitu z konce března na konec října už navíc Británie část „rozvodového“ účtu zaplatila. Podle posledního odhadu britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost nyní jeho výše činí 33 miliard liber.

Summit G7 bude zkouškou jednoty, prohlásil Tusk. Tisíce lidí proti vrcholné schůzce protestovaly

Číst článek

Odborníci se podle BBC neshodují v tom, zda by si mohl Londýn při brexitu bez dohody bez právních následků peníze ponechat.

Profesorka unijního práva na Cambridgeské univerzitě Catherine Barnardová řekla, že vzhledem k bezprecedetní povaze problému „nikdo zcela jistě neví, co by se stalo“.

Do aktuálního termínu britského odchodu z EU zbývá 67 dní. Premiér Johnson trvá na tom, že si přeje brexit na základě dohody, ta stávající ale podle něj nemá šanci na ratifikaci v britském parlamentu. Zbytek EU ji naopak považuje za nejlepší možné řešení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme