Hlasování o brexitu ovlivní asi 100 tisíc Čechů. Není také jasné, jak bude fungovat Erasmus

Úterní rozhodnutí britských poslanců o dohodě o vystoupení Velké Británie z Evropské unie ovlivní život desítek tisíc Čechů v Británii. Odhady jejich počtu se liší, konzulární služba českého velvyslanectví v Londýně hovoří zhruba o 100 tisících lidech. Británie by unii měla opustit 29. března.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi vydělávají na brexitu | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Hlasování může ovlivnit i zájem českých studentů o britské univerzity, ačkoli podle ministerstva školství by ti, kteří nastoupí na britské vysoké školy letos na podzim, měli studovat ještě podle pravidel platných před brexitem.

,Hrozí, že neodejdeme vůbec.‘ Mayová poslance vyzvala k podpoře brexitové dohody

Číst článek

Ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách konstatuje, že počet Čechů žijících v Británii není znám. Podle londýnské ambasády jich je asi 100 tisíc. Britský statistický úřad naproti tomu uvádí, že v roce 2017 žilo Čechů v Británii 49 tisíc a Češi tak tvořili 27. nejpočetnější národnostní menšinu v Británii.

Pokud se britské premiérce Therese Mayové podaří dohodu o brexitu prosadit, bude platit i přechodné období do konce roku 2020, po dobu kterého se pro Čechy v Británii nic nezmění.

4700 Britů v Česku

Po skončení přechodného období by ale museli zažádat o status usedlíka. Není jasné, co by pro české občany znamenal krach dohody a takzvaný tvrdý brexit. Británie však opakovaně uvádí, že by občané zemí Evropské unie, kteří v zemi už žijí, měli mít do budoucna stejné zacházení jako dosud.

Zaměstnejte v obchodech strážné, radí britská policie prodejcům pro případ tvrdého brexitu

Číst článek

Dohoda o brexitu upravuje i práva Britů v zemích unie po dobu trvání přechodného období. V Česku jich podle Českého statistického úřadu v roce 2017 dlouhodobě žilo zhruba 4700. Vláda minulý týden přijala návrh zákona, který britským občanům i v případě tvrdého brexitu zajistí stejné zacházení jako občanům Evropské unie do konce roku 2020.

Pokud Mayová neuspěje s brexitovou dohodou, chce česká vláda zákon ve zrychleném řízení projednat v Parlamentu. Zákon má posloužit jako reciproční opatření proto, aby i Británie přistupovala k českým občanům jako dosud, a ne jako k občanům třetích zemí.

Studium

Británie také patří mezi oblíbené cíle pro studium v zahraničí. V programu Erasmus+ tam na studijní programy a stáže ročně jezdí zhruba 600 studentů, uvedlo ministerstvo školství. Dalších asi 500 lidí ročně absolvuje studium na britských univerzitách a Spojené království je v tomto ohledu druhou nejoblíbenější destinací. Tamní univerzity absolvuje 15 procent všech českých studentů, kteří se rozhodli pro studium v zahraničí.

Další komplikace pro Mayovou: pokud dohoda o brexitu neprojde, bude mít na plán B jen pár dnů

Číst článek

Podle ministerstva školství zatím nelze odhadnout, jaký dlouhodobý dopad bude mít brexit na zájem Čechů o studium v Británii.

„Minimálně pro příští akademický rok by však nemusel klesnout počet českých studentů, kteří se ve Velké Británii zapíší k vysokoškolskému studiu, proti počtu studentů, kteří se k němu zapsali v minulosti. Tento odhad můžeme vyvozovat z toho, že britský ministr školství Damian Hinds na počátku července 2018 uvedl, že studenti z Evropské unie, kteří ve Spojeném království začnou studovat od akademického roku 2019/2020, budou z hlediska výše školného a přístupu ke studentským půjčkám podléhat stávajícímu režimu,“ sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Dolní sněmovna britského parlamentu bude v úterý hlasovat o brexitové dohodě, předtím bude rozprava poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme