Brexitová jednání Johnsona a von der Leyenové zkrachovala. Do neděle má být jasno, jak dál

Večerní jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o budoucích obchodních vztazích průlom nepřineslo, mezi oběma stranami zůstávají velké rozdíly. Oba politici se shodli, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle. Uvedla to šéfka unijní exekutivy v prohlášení, podle něhož se jednací týmy opět ve čtvrtek ihned sejdou k intenzivním rozhovorům.

Brusel/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou

Jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou | Zdroj: Reuters

Velká Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021.

Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Tvrdý brexit jako další rána po covidové pandemii. Pokud jednání s Londýnem zkrachují, přijde chaos

Číst článek

„K rozhodnutí dospějeme do konce víkendu,“ uvedla von der Leyenová po zhruba tříhodinové pracovní večeři, diskusi na ní označila za „živou a zajímavou“. Pozice obou však stran podle ní zůstávají „velmi vzdálené“. Vyjednavači se vrátí k rozhovorům „neprodleně“.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme