Hovory o pobrexitové dohodě přerušily ‚přetrvávající neshody‘. Von der Leyenová se sejde s Johnsonem

Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií, nedospěla ani po týdnu k dohodě a budou přerušena. V sobotu odpoledne bude o stávající situaci hovořit předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Londýn / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson s prezidentkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou (foto ze setkání v Londýně v lednu 2020) | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Pozastavení rozhovorů kvůli přetrvávajícím „výrazným rozdílům“ v pohledu na některé otázky večer oznámili hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier a jeho britský protějšek David Frost.

Frost na twitteru uvedl, že důvodem přerušení rozhovorů jsou přetrvávající neshody v oblasti pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad řešením sporů a rybolovu. Vyjednavači se proto rozhodli informovat své nadřízené o současném stavu věcí.

Here is a statement from myself and @Michel Barnier about the state of play in our negotiations.

20:17 – 04. 12. 2020

1209 4356

Vyjednávací týmy jsou pod výrazným časovým tlakem, neboť případná dohoda musí být schválena parlamenty do konce roku. Tehdy totiž končí pobrexitové přechodné období a Británie, která z unie odešla na konci ledna letošního roku, se přestane řídit unijními pravidly, opustí vnitřní trh EU i celní unii.

Pokud se strany nedohodnou na jiném řešení, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Británie i Evropská unie zdůrazňují, že je lepší nemít nakonec žádnou dohodu než dohodu, která není v jejich zájmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme