Hlasování o odkladu brexitu. Britští poslanci mohou vrátit do hry i druhé referendum

Po úterním odmítnutí vládní brexitové dohody a středečním vyloučení brexitu bez dohody budou ve čtvrtek poslanci britské Dolní sněmovny hlasovat o tom, zda požádat o odklad odchodu země z Evropské unie. Kromě návrhu na odklad předloženého vládou premiérky Theresy Mayové by zákonodárci mohli hlasovat až o čtyřech poslaneckých dodatcích, které požadují mimo jiné druhé referendum.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští poslanci budou znovu hlasovat o brexitu

Britští poslanci budou znovu hlasovat o brexitu | Foto: UK Parliament/Jessica Taylor/Handout | Zdroj: Reuters

Jeden z dodatků chce zabránit, aby vláda opět předložila k hlasování již dvakrát odmítnutou brexitovou dohodu. Britská média spekulují, že by se Mayová mohla pokusit dohodu na potřetí protlačit parlamentem již příští týden.

Británie neopustí EU bez dohody, schválili poslanci. Čeká je hlasování o posunu brexitu

Číst článek

Podle dosavadních plánů by měla Británie EU opustit 29. března. Ve čtvrtek bude Dolní sněmovna ale hlasovat o vládním návrhu, na základě kterého by Londýn požádal EU o odklad termínu. Pokud by sněmovna schválila dohodu vyjednanou premiérkou Mayovou, požádala by vláda o odklad do 30. června.

‚Dlouhé odložení‘

Předseda Evropské rady Donald Tusk nicméně na twitteru napsal, že vyzve před nadcházejícím summitem v Bruselu prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti „dlouhého“ odložení brexitu a to v případě, že to „Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu“. S odkladem termínu brexitu - pokud o něj Londýn požádá - musí souhlasit všech sedmadvacet zbylých členů EU.

Mluvčí Evropské komise připomněl, že pokud bude Británie stále členem EU v době, kdy se uskuteční květnové volby do Evropského parlamentu (EP), bude se jich muset zúčastnit.

Čtyři dodatky

Předseda Dolní sněmovny John Bercow vybral čtyři dodatky, o kterých budou moci poslanci hlasovat. Jeden z nich vyzývá k odkladu termínu odchodu z EU za účelem uspořádání druhého referenda. Další dodatek by v případě schválení umožnil poslancům vzít do vlastních rukou program své schůze příští středu, na které by mohli hlasovat o různých možnostech vývoje, a dát tak najevo, jaké východisko ze současného patu si přejí.

Třetí dodatek požaduje odklad brexitu, aby se vyloučil odchod z EU bez dohody. Cílem čtvrtého dodatku je zakázat vládě, aby předložila svou brexitovou dohodu k třetímu hlasování.

Evropská unie se připravuje na brexit bez dohody. Europoslanci schválili balíček opatření

Číst článek

Právě o možnosti, že by Theresa Mayová mohla příští týden již potřetí předložit poslancům svou brexitovou dohodu, píšou britská média. Podle stanice BBC by se mohlo premiérce podařit přesvědčit některé konzervativce i poslance Demokratické unionistické strany (DUP), aby ve třetím hlasování její dohodu podpořili.

Středeční dění v parlamentu, kdy se hlasovalo o vyloučení brexitu bez dohody, popsaly britské noviny jako kolaps a vládu chaosu. Podobně reagoval i kontinentální tisk, podle kterého začíná být premiérka Mayová překážkou na cestě z krize. Řada novin považuje za východisko nové referendum či spojení umírněných konzervativců s labouristy ve snaze „omezit škody“.

Do vývoje kolem brexitu se vložil i americký prezident Donald Trump. Na twitteru napsal, že chce s Británií po jejím odchodu z EU vyjednat „velkou obchodní dohodu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme