Vedení probrexitové kampaně #VoteLeave dostalo pokutu za porušení pravidel financování

Britská volební komise potrestala propagátory brexitu za porušení pravidel financování kampaně. Jak uvádí agentura Reuters, skupině prosazující brexit prostřednictvím kampaně Vote Leave v referendu před dvěma lety uložila komise pokutu v přepočtu zhruba 1,8 milionu korun. Šéfa kampaně navíc nahlásila policii.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování zjistilo, že kvůli nedovolenému rozdělení kampaně mezi různé spolupracující skupiny, překročila organizace Vote Leave zákonem určený rozpočet. Strop byl stanoven na v přepočtu 200 milionů korun, organizátoři kampaně za brexit jej překročili o 15 milionů.

Podle volební komise Vote Leave spolupracovala s další skupinou BeLeave, která zaplatila miliony korun za oslovování voličů prostřednictvím údajů ze sociálních sítí. Obě skupiny prý ale spolupráci neohlásily a nedržely se zákonných limitů pro výdaje za kampaň.

Volební komise také našla chyby v účetnictví, včetně řady nezaúčtovaných výdajů. Mluvčí organizace Vote Leave označil šetření volební komise za politicky zmanipulované. Jde prý o politickou agendu a snahu úřadů zmařit výstup z unie.

Jaromír Marek, sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme