Vedení probrexitové kampaně #VoteLeave dostalo pokutu za porušení pravidel financování

Britská volební komise potrestala propagátory brexitu za porušení pravidel financování kampaně. Jak uvádí agentura Reuters, skupině prosazující brexit prostřednictvím kampaně Vote Leave v referendu před dvěma lety uložila komise pokutu v přepočtu zhruba 1,8 milionu korun. Šéfa kampaně navíc nahlásila policii.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování zjistilo, že kvůli nedovolenému rozdělení kampaně mezi různé spolupracující skupiny, překročila organizace Vote Leave zákonem určený rozpočet. Strop byl stanoven na v přepočtu 200 milionů korun, organizátoři kampaně za brexit jej překročili o 15 milionů.

Podle volební komise Vote Leave spolupracovala s další skupinou BeLeave, která zaplatila miliony korun za oslovování voličů prostřednictvím údajů ze sociálních sítí. Obě skupiny prý ale spolupráci neohlásily a nedržely se zákonných limitů pro výdaje za kampaň.

Volební komise také našla chyby v účetnictví, včetně řady nezaúčtovaných výdajů. Mluvčí organizace Vote Leave označil šetření volební komise za politicky zmanipulované. Jde prý o politickou agendu a snahu úřadů zmařit výstup z unie.

Jaromír Marek, sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme