V Londýně protestovaly statisíce lidí proti brexitu. Petice má přes čtyři miliony podpisů

Do manifestace proti brexitu se podle organizátorů zapojilo víc než milion Britů. BBC píše, že do pochodu centrem Londýna se zapojily stovky tisíc lidí. Průvod za nové referendum o brexitu skončil demonstrací před britským parlamentem. Právě tam budou poslanci příští týden znovu jednat o rozvodové dohodě. Pokud ji ani napotřetí neschválí, bude muset vláda do 12. dubna rozhodnout o dalším postupu. Pochod organizuje skupina People's Vote.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři EU27 se shodli na dvou variantách brexitu. Délka odkladu bude záležet na britských poslancích

Číst článek

Nad průvodem vlály unijní vlajky a vidět bylo i mnoho podomácku vyrobených transparentů, požadujících nové referendum, případně rovnou zastavení brexitu. Jedním z protestujících byl i Daren, který žije v Newcastlu. Do Londýna přijel autobusem už včera večer. Jak říká, jediná možnost, jak se dostat ven z patové situace, ve které země uvízla, je nové referendum. Vláda podle něj už nemá situaci pod kontrolou.

Petice, která od poloviny tohoto týdne požaduje zrušit brexit, již získala přes 4,4 milionu podpisů. Organizátorka iniciativy Margaret Georgiadouová uvedla, že obdržela tři telefonáty, ve kterých jí někdo vyhrožoval smrtí, a přišly jí také nenávistné vzkazy na facebooku.

Poslankyně liberálních demokratů Layla Moranová řekla, že petice může vnést čerstvý vzduch do kampaně usilující o druhé brexitové referendum. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová mezitím uvedla, že teď nadešla chvíle, kdy je největší šance zabránit brexitu bez dohody.

Referendum z roku 2016

O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou hlasů: 17,4 milionu lidí – tedy 52 procent – hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v unii. Od té doby odpůrci brexitu usilují o další referendum.

Brexit posílí hlavně Německo a Francii. Česko bude muset být aktivnější, tvrdí odborníci

Číst článek

Argumentují i tím, že při současných zmatcích a bezradnosti politiků by osud Británie opět měli vzít do rukou občané. Ani tři roky debat totiž nerozptýlily nejistotu, jak, kdy a zda vůbec Británie vystoupí z EU.

Premiérka Theresa Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU. V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit. Mayová se opakovaně vyslovila proti opakování referenda, krize ohledně brexitu ale podle médií ohrožuje premiérčino setrvání v čele vlády.

Mezitím v Anglii pokračují výrazně menší pochody podporovatelů brexitu. Zahájeny byly na severu Anglie před týdnem a směřují k Londýnu. Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedna z tváří britského referenda o brexitu Nigel Farage se k pochodu v sobotu ráno připojil ve vesnici Linby u Nottinghamu. Asi 200 demonstrantům na místě řekl, že premiérka Mayová Britům udělala ostudu.

Jaromír Marek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme