Britský poslanec šokoval své kolegy. Při jednání o brexitu vzal žezlo, předseda ho za to vykázal

Labouristický poslanec Lloyd Russell-Moyle v pondělí vyvolal nevěřícné reakce svých kolegů, když během debaty o brexitu na chvíli odnesl ze stolu uprostřed dolní komory britského parlamentu ceremoniální zlaté žezlo. Médiím řekl, že šlo o spontánní gesto na protest proti odkladu hlasování o „rozvodové dohodě“ s Evropskou unií. Předseda Dolní sněmovny John Bercow ho za to vykázal ze sněmovny do konce schůze.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čin opozičního poslance zachytily kamery uvnitř sálu. Russell-Moyle klidným krokem došel ke stolu s řečnickými pultíky, chopil se žezla, učinil s ním několik kroků vzad, načež se otočil a směřoval ke kraji sálu. Tam žezlo předal pracovníkovi sněmovny, který jej vrátil zpět na své místo.

Britský chaos. Mayová chce od unie ústupky, předem prohrané hlasování o brexitové dohodě odložila

Číst článek

Deník The Guardian vysvětluje, že tento pozlacený předmět na půdě sněmovny reprezentuje moc panovníka a každý den jej do jednacího sálu přináší „seržant“ dohlížející na pořádek v místnosti. Odstranění žezla ze sněmovny může například znamenat, že vláda ztratila mandát k výkonu své funkce.

Gesto Russella-Moylea doprovázely pobouřené výkřiky „hanba“ nebo „vyloučit ho“, zatímco předseda Bercow typicky poklidným způsobem poslance vyzýval, aby žezlo vrátil na místo. Nakonec šéf sněmovny Russella-Moylea do konce schůze z dolní komory parlamentu vykázal.

Poslední týden premiérky Mayové ve funkci, shodují se britské deníky před hlasováním o brexitové dohodě

Číst článek

Poslanec se nejdříve nechtěl Bercowovu příkazu podřídit, ten mu ale sdělil, že buď odejde, nebo bude vyveden, načež narušitel jednací sál opustil.

„Bylo to rozhodnutí ve víru okamžiku. Myslím, že jsem se rozhodl minutu nebo dvě předtím,“ řekl o svém netradičním protestu Russell-Moyle. Vyprovokoval jej prý odklad klíčového hlasování o brexitu, po kterém „všichni křičeli ‚ne‘, doslova stovky lidí v té místnosti křičely ‚ne‘.“

„V průběhu dne to ve mně vřelo víc a víc, protože mám za to, že způsob, jakým vláda přistupuje k parlamentu, je nehorázný. Zvednutí žezla v symbolickém protestu samozřejmě ukazuje, že pověření parlamentu od královny už tady není,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme