Jonhson neuspěl ani napodruhé. Britští poslanci opět odmítli předčasné volby

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu v noci na úterý opět odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. Pro vypsání voleb potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 293, uvedla agentura Reuters. Po hlasování bylo aktuální zasedání parlamentu na žádost vlády ukončeno a nové zahájí královna Alžběta II. až 14. října.

Londýn (Aktualizováno: 10:54 10. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Danny Lawson/PA Wire | Zdroj: Reuters

Návrh na rozpuštění sněmovny nezískal potřebnou podporou již minulý týden. Premiér Boris Johnson navrhoval, aby se předčasné volby uskutečnily 15. října.

Reagoval tak na předchozí krok poslanců, kteří schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit neřízenému odchodu země z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Johnson prosazuje brexit k 31. říjnu, ať již bez dohody, či s ní.

S divokým brexitem zdraží maso, nebudeme moct konkurovat zahraničí, bojí se britská farmářka

Číst článek

Britský premiér v reakci na hlasování slíbil zajistit rozvodovou dohodu s EU na summitu, který se koná 17. října.

„Půjdu na tento rozhodující summit 17. října a bez ohledu na to, kolik způsobů tento parlament vymýšlí, aby mi svázal ruce, budu se snažit dosáhnout dohody, která bude v národním zájmu. Tato vláda už brexit dále nezpozdí,“ prohlásil Johnson.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn zdůraznil, že jeho strana touží po předčasných volbách, nehodlá ale riskovat, že by se konaly za cenu „katastrofálního“ brexitu bez dohody.

‚Umlčeni‘ a ‚hanba‘

Hlasováním o předčasných volbách skončila aktuální parlamentní schůze. Za běžné situace je přerušení práce zákonodárců rutinní součástí britského politického systému. Pobouření ovšem vyvolalo načasování tohoto kroku: do brexitu zbývá 51 dní.

Neobvyklá je rovněž délka přestávky, v minulosti trvala nanejvýš 20 dní. Podle kritiků vlády chce nucené pauzy Johnson využít, aby omezil možnost parlamentu zasahovat do brexitu.

Proti vynucené pauze na závěr schůze protestovala řada poslanců. V rukou měli transparenty s nápisem „umlčeni“ a křičeli „hanba“. Když se předseda dolní komory John Bercow pokusil vyvést poslance v procesí ze sněmovny na znamení ukončení zasedání, několik zákonodárců mu na okamžik zablokovalo cestu.

Bercow v pondělí oznámil, že se nejpozději k 31. říjnu vzdá poslaneckého mandátu. Sám proti ukončení aktuálního zasedání parlamentu protestoval. „Není to typické, není to standardní… Je to akt exekutivního nařízení,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme