Parlamentní přestávka je nezákonná, rozhodl skotský soud. Johnson podle něj poslance záměrně blokuje

Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná. Ve středu o tom rozhodl skotský odvolací soud, který tak zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance. Britská vláda se hodlá proti verdiktu odvolat k britskému nejvyššímu soudu, který by se měl případem zabývat příští úterý. Agentura Reuters uvedla, že rozhodnutí skotského soudu vládu zklamalo.

Tento článek je více než rok starý.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice se snaží legislativou sebrat vládě možnost odejít z EU bez dohody.

Rozhodnutí nebude mít na přerušení zasedání britského parlamentu okamžitý vliv. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Podle soudců bylo jasně prokázáno, že premiér Boris Johnson se přerušením parlamentního zasedání snažil mařit jeho funkci. Uvedl to zpravodajský server BBC.

Britští poslanci požadují zveřejnění dokumentů o tvrdém brexitu, pro vládu je jejich rozhodnutí závazné

Číst článek

Vláda premiéra Borise Johnsona na konci srpna požádala královnu Alžbětu II., aby ukončila aktuální zasedání parlamentu a další zasedání zahájila až 14. října. Panovnice, která jedná na doporučení předsedy vlády, žádosti vyhověla.

Proti tomu se ale postavila opozice i další kritici vlády, podle nichž je cílem Johnsonova kroku vyřadit parlament z rozhodování o brexitu. Kontroverzní rozhodnutí proto napadli u soudů ve Skotsku, Anglii a Severním Irsku.

Zvrácení dřívějšího rozhodnutí

Na soud v Edinburghu se obrátila skupina více než 75 opozičních zákonodárců. Soud nižší instance před týdnem ale rozhodl, že vynucená přestávka několik týdnů před termínem odchodu Británie z Evropské unie je v souladu se zákonem. Soudce Raymond Doherty tehdy řekl, že jde o problém politický a nikoli o záležitost justice.

„Všichni tři soudci skotského nejvyššího odvolacího soudu ukončení zasedání označili za nezákonné,“ komentovala rozhodnutí na twitteru jedna ze stěžovatelek, poslankyně Skotské národní strany Joanna Cherryová. „Domníváme se, že následkem tohoto rozhodnutí je, že zasedání parlamentu již není přerušeno,“ uvedl právní zástupce stěžovatelů Jolyon Maugham.

All 3 judges in Scotland’s Highest court of appeal rule #Prorogation #unlawful! #Cherrycase succeeds

11:04 – 11. 09. 2019

4623 14061

Podobně jako prvoinstanční soud ve Skotsku rozhodl už minulý týden také soud v Londýně, k němuž stížnost na vládní krok podali aktivistka Gina Millerová a bývalý konzervativní premiér John Major. Také podle londýnského soudu ale jednal premiér Johnson v souladu se zákonem.

Proti rozsudku soudu v britské metropoli se stěžovatelé odvolali k nejvyššímu soudu, vláda se zase hodlá odvolat proti dnešnímu rozsudku skotského odvolacího soudu. Oběma případy se tak bude zabývat nejvyšší britský soud, který již termín projednání stanovil na 17. září.

Za běžné situace je přerušení práce parlamentu rutinní součástí britského politického systému. Pobouření ovšem vyvolalo načasování tohoto kroku: do termínu odchodu Británie z Evropské unie zbývá 50 dní. Neobvyklá je rovněž délka přestávky, podle agentury Reuters v posledních letech takovéto pauzy trvaly od pěti do 20 dní. Aktuální pauza bude dlouhá pět týdnů.

zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme