Dohoda mezi Británií a unií nebude, pokud se Brusel nezmění svůj přístup, prohlásil Johnson
Podle britského premiéra Borise Johnsona je čas připravit se na to, že Británie a Evropská unie spolu nakonec neuzavřou obchodní dohodu. Taková varianta nastane, pokud evropský blok zásadně nezmění svůj přístup k jednáním, zdůraznil v pátek ministerský předseda ve vyjádření ke čtvrtečnímu závěru summitu Evropské unie. Johnsonův mluvčí dodal, že za současné situace považuje Británie jednání za „skončená“.
Unijní vůdci se na summitu shodli, že ústupky by pro úspěch jednání měla přinést pouze britská strana.
„Dospěl jsem k závěru, že bychom se měli připravit na 1. leden s uspořádáním, které je více podobné tomu australskému, založenému na prostých zásadách světového volného obchodu,“ prohlásil v pátek Johnson. „Dokud nenastane zásadní změna přístupu, zvolíme australské řešení,“ dodal konzervativní politik.
Lídři zemí Evropské unie vyzvali Londýn, aby učinil ‚nutné kroky. Vyjednávání o dohodě pokračuje
Číst článek
„Z nějakého důvodu je od summitu jasné, že po 45 letech členství nejsou ochotní, pokud nenastane nějaká zásadní změna v přístupu, nabídnout této zemi stejné podmínky jako Kanadě,“ vyčetl Johnson EU.
Skončená jednání
Premiérův mluvčí později uvedl, že Británie považuje jednání s Evropskou unií za „skončená“, pokud sedmadvacítka zásadně nezmění svůj postoj. „Evropská unie rozhovory prakticky ukončila, když řekla, že nechce změnit svou vyjednávací pozici,“ uvedl.
Podle mluvčího nyní nemá smysl, aby hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier přijel příští týden na plánovanou schůzku do Londýna. Učinit by tak měl jen v případě, že bude připraven „debatovat o všech záležitostech..., aniž by požadoval po Spojeném království, aby udělalo samo všechny kroky“.
Pokud pětiletá brexitová krize vyústí ve finále bez dohody, vyvolá to chaos v citlivých dodavatelských řetězcích napříč Británií, Evropskou unií i mimo ně, poznamenala agentura Reuters. Unijní summit ale ve čtvrtek vyjádřil znepokojení nad nedostatečným pokrokem v jednáních a vyzval Londýn k ústupkům v klíčových bodech.
Podle britského premiéra nebyl unijní summit „příliš povzbudivý“. Pokud ale bude k ústupkům ochotná EU, je Londýn připraven k dalším rozhovorům, zdůraznil Johnson.
Špičky unijních institucí v reakci na jeho páteční vystoupení zopakovaly svá vyjádření, která se v posledních týdnech prakticky nemění. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i šéf Evropské rady Charles Michel se shodli na tom, že „EU stále doufá v dohodu, ne však za každou cenu“. „Náš vyjednávací tým zamíří podle plánu příští týden do Londýna, aby zintenzivnil rozhovory,“ uvedla na twitteru šéfka unijní exekutivy.
Může nabourat brexit, přesto dostal zelenou. Britští poslanci schválili zákon o vnitřním trhu
Číst článek
Německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na Johnsonova slova řekla, že dohoda je stále ještě lepším řešením pro obě strany. Francouzský prezident Emmanuel Macron po skončení summitu vzkázal britskému premiérovi, že unie zůstává ve své vyjednávací pozici nadále jednotná.
„Je to Spojené království, které se rozhodlo opustit Evropskou unii a které ji nyní opouští a potřebuje dohodu mnohem více, než ji potřebujeme my,“ řekl novinářům.
Británie odešla z unie v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Sporné otázky se týkají rovných pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad dodržováním budoucí smlouvy a zejména práva rybolovu v britských vodách.
Právě v otázce rybolovu, v níž Londýn nejdůrazněji požaduje od unie ústupky, odmítá Francie a další pobřežní státy jakýkoli kompromis, v čemž podle Macrona mají zcela jednotnou podporu ostatních členů bloku.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab ale v pátek prohlásil, že dohoda je blízko. „S dobrou vůlí na obou stranách k ní můžeme dospět,“ myslí si.
Pokud se strany nedomluví, zatíží od ledna, kdy skončí nynější přechodné období, vzájemný obchod cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace.