Brexit se posune do druhé fáze, rozhodla sedmadvacítka

Vyjednávání o odchodu Velké Británie z Evropské unie se posune do druhé fáze. Odsouhlasili to na summitu prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie. Jednat se bude mimo jiné o podobě přechodného období a o budoucích vztazích. Na twitteru to krátce po začátku diskuse šéfů států a vlád sedmadvacítky k brexitu oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Brusel/Londýn (Aktualizováno: 13:50 15. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské rady Donald Tusk | Zdroj: Reuters

Předseda Evropské rady Donald Tusk také připojil gratulaci britské premiérce Therese Mayové, která ale už v pátek v Bruselu u jednání není.

Poražená Mayová. Parlament si prosadil poslední slovo k zákonu o brexitu

Číst článek

Mayová na twitteru reagovala poděkováním Tuskovi. Rozhodnutí označila za důležitý krok na cestě ke spořádanému a hladkému britskému odchodu z evropského bloku a k novému budoucímu partnerskému vztahu.

EU27 tak v pátek potvrdila, že se minulý týden vyjednávačům obou stran podařilo dosáhnout dostatečného pokroku v první fázi rozhovorů. V ní se obě strany shodly na rámcové představě budoucí smlouvy o britském odchodu z EU na konci března 2019.

Přesný právní text smlouvy, která bude řešit zachování práv občanů EU v Británii po brexitu, finanční vyrovnání a režim na irské hranici, teprve musí být dohodnut, podle diplomatů by první nástin mohl být hotov na konci ledna.

Evropská unie nyní od Britů čeká přesnější představu o tom, co přesně znamená snaha několikrát deklarovaná Mayovou o hluboké a speciální partnerství s EU po britském odchodu z unie.

Summit sedmadvacítky v pátek také potvrdil politické pokyny pro druhou fázi jednání. K nim kromě jiného Tusk napsal, že v pravděpodobně dvouletém přechodném období bude muset v Británii platit veškeré unijní právo, Londýn už ale ztratí možnost ovlivňovat jeho podobu.

Británie a EU našly shodu v nejspornějších bodech brexitu. Rozhovory se můžou posunout do další fáze

Číst článek

Na základě nynějšího dokumentu by měla Evropská komise zemím nabídnout v lednu ke schválení konkrétní vyjednávací mandát pro rozhovory o přechodném období s britskou stranou.

Budoucí podoba smluv upravujících vzájemné vztahy, včetně významné obchodní oblasti, po brexitu bude podle představy EU27 vtělena nejprve do politické deklarace. Smlouvy jako takové budou moci být podepsány až poté, co Británie z unie vystoupí a stane se z unijního pohledu takzvanou třetí zemí.

Blok zatím pracuje s tím, že Londýn se ocitne mimo unijní jednotný trh a mimo celní unii. Má ale zájem na úzké spolupráci, nejen pokud jde o obchod, ale také o boj s terorismem a mezinárodním zločinem, obranu a zahraniční politiku.

Lídři členských států Evropské unie na summitu v Bruselu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme