Britská vláda chystá zemi na eurovolby. Den odchodu není jasný, Mayová bude ještě jednat s opozicí

Britská vláda podnikla nezbytné a zákonem stanovené kroky k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu. Informoval o tom v pondělí úřad britské premiérky Theresy Mayové. Zda se eurovoleb Londýn zúčastní, jisté není, neboť Evropskou unii může opustit již 12. dubna. Tato možnost je ale stále méně pravděpodobná, v pondělí večer totiž dala Sněmovna lordů najevo, že nechce odejít tento den bez dohody.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 22:23 8. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do manifestace proti brexitu se podle organizátorů zapojil víc než milion Britů.

Do manifestace proti brexitu se podle organizátorů zapojil víc než milion Britů. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Účast ve volbách není nevyhnutelná, neboť odchod z EU před datem voleb automaticky odstraňuje podmínku účasti,“ uvedl vládní mluvčí v prohlášení, za kterého agentura Reuters citovala.

Pokud se Británie zúčastní eurovoleb, Nigel Farage do nich povede novou probrexitovou stranu

Číst článek

Vládní konzervativci britské premiérky Theresy Mayové se navíc ještě v pondělí večer opět sejdou s opozičními labouristy, aby se pokusili najít kompromisní řešení brexitového patu. Oznámil to premiérčin úřad, který tak učinil několik hodin poté, co mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer sdělil, že jednání zatím nepřinesla výsledky a že se v pondělí další stranické schůzky již neočekávají.

„Jsme dnes v kontaktu s opozicí a večer se budou konat technické rozhovory,“ uvedl v pondělí premiérčin úřad. Labouristé následně vydali prohlášení, kterým večerní jednání potvrdili. 

Bez dohody ne

Sněmovna lordů v pondělí večer schválila návrh, který vylučuje odchod z EU bez dohody 12. dubna. Návrh pověřuje premiérku, aby vyjednala odklad brexitu, pokud by tento pátek Británii hrozil neřízený odchod. V úterý budou poslanci debatovat o tom, jak by měla Mayová postupovat ve věci odkladu. 

V úterý Mayová zamíří do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou a téhož dne večer bude v Paříži jednat s prezidentem Emmanuelem Macronem. V úterý pak premiérka telefonicky jednala s nizozemským kolegou Markem Ruttem. Rutte v souvislosti s nadcházejícím mimořádným summitem Evropské unie řekl, že členské země si nadále přejí spořádaný odchod Británie. O summitu v pondělí po telefonu s Mayovou debatoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Dosud platilo, že Británie odejde z EU 12. dubna, původně se tak mělo stát již 29. března. Po rozhodnutí Sněmovny lordů je pravděpodobné, že ani tento termín nebude platit. Minulý týden v pátek Mayová požádala Tuska o druhý odklad brexitu. Unijní činitelé očekávají, že na středečním summitu EU, který o odkladu bude rozhodovat, Mayová předloží důvěryhodný plán řešení brexitového patu.

V případě posunutí brexitu za 22. květen by se ale musela Británie účastnit voleb do Evropského parlamentu, jež začnou 23. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme