Britští poslanci schválili zákon proti tvrdému brexitu. Návrh poputuje do Sněmovny lordů

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v závěrečném třetím čtení schválili návrh zákona, který má zabránit premiérovi Borisovi Johnsonovi vyvést Velkou Británii 31. října z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Předlohu podpořilo 327 zákonodárců, proti se jich postavilo 299. Návrh nyní poputuje do horní komory, Sněmovny lordů. Premiér v reakci na hlasování vyzval k uspořádání předčasných voleb 15. října.

Londýn (Aktualizováno: 22:16 4. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu ve druhém čtení schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody | Foto: ©UK Parliament/Jessica Taylor | Zdroj: Reuters

„Země musí rozhodnout, jestli to bude vůdce opozice nebo já, kdo to pojede vyřešit do Bruselu,“ prohlásil Johnson. „Jestliže budu premiérem, budu se snažit dosáhnout dohody. A věřte mi, že vím, že to dokážu,“ řekl a dodal, že právě z tohoto důvodu „se musí v úterý 15. října konat volby“.

Prohra Borise Johnsona i rebelie konzervativců. Co se v úterý stalo v Británii a co se bude dít dál?

Číst článek

Schválený zákon podle Johnsona fakticky znamená „ukončení vyjednávání“ s Evropskou unií a jeho cílem je zvrátit výsledek referenda z roku 2016, ve kterém se Britové poměrem 52 ku 48 procentům hlasů vyslovili pro odchod z nynější osmadvacítky. Referendum z roku 2016 premiér označil za „největší demokratické hlasování v naší historii“.

„Je to tedy návrh zákona, který v historii této budovy nemá obdoby. Jeho úmyslem je totiž donutit premiéra, aby s předem napsaným dopisem kapituloval v mezinárodních vyjednáváních,“ uvedl britský premiér. „To odmítám,“ dodal s tím, že sněmovna mu tak nedává jinou možnost, než „abych nechal veřejnost rozhodnout, koho chtějí za premiéra“. Na adresu poslanců uvedl, že je „velmi smutné, jak hlasovali“ a že jde o „zpronevěření se jich povinnostem“.

‚Cynický krok cynického premiéra‘

„Premiér tvrdí, že má strategii. Nedokáže nám ale říci, jakou. Větším problémem ale je, že to nedokáže říct ani Evropské unii,“ řekl v reakci na Johnsonova slova lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Premiérovu brexitovou strategii označil za „císařovy nové šaty“ podle jedné z Andersenových pohádek.

Snaha o vypsání předčasných voleb je podle Corbyna „cynický krok cynického premiéra“ a „falešná hra“, která není hodna Johnsonova úřadu. Labouristé podle něj jsou připraveni se s konzervativci utkat ve volbách, ale až v okamžiku, kdy bude návrh zákon schválený ve středu Dolní sněmovnou definitivně přijat a formálně potvrzen královnou.

Soud: Přerušení zasedání britského parlamentu není v rozporu s ústavou, jde o politický problém

Číst článek

Návrh zákona, který má zabránit brexitu bez dohody a na který Johnson svým prohlášením reagoval, dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného odchodu z unie.

Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Před závěrečným hlasováním o samotném návrhu zákona poslanci zamítli jeden pozměňovací návrh, další ale překvapivě přijali. V Dolní sněmovně nicméně v druhém případě panoval zmatek, a není tak jasné, zda byl dodatek přijat záměrně nebo nedopatřením. Neshodují se na tom ani britští novináři. Důvodem přijetí dodatku nicméně byla skutečnost, že vláda nevyslala k hlasování svého zástupce.

90 dodatků ve Sněmovně lordů

Schválený dodatek poslance Stephena Kinnocka vrací do hry brexitovou dohodu vyjednanou bývalou premiérkou Theresou Mayovou, a to v její verzi předložené po jednáních s opozičními labouristy v dubnu a květnu letošního roku.

21 konzervativců hlasovalo pro debatu proti brexitu bez dohody. Strana je za to vyloučí

Číst článek

Pokud bude tedy muset premiér požádat na základě ve středu schváleného zákona o odklad termínu brexitu, protože se mu nepodaří vyjednat novou dohodu nebo protože poslanci neschválí brexit bez dohody, bude o odklad usilovat s cílem, aby byla schválena dohoda expremiérky Mayové. Nebude tedy žádat Evropskou unii o odklad, aniž uvede jasný důvod.

Návrh zákona, který ve středu schválila Dolní sněmovna, nyní poputuje do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů. Jestli ta návrh zákona pozmění, vrátí se zpět do Dolní sněmovny.

Konzervativní členové Sněmovny lordů předložili přes 90 dodatků, jejichž projednáním chtějí celý proces schvalování pozdržet, aby se nestihl před avizovanou nucenou přestávkou v zasedání parlamentu. Hrozí rovněž, že budou chtít zastánci brexitu proces protáhnout dlouhými projevy. Opozice nicméně chce mimořádným opatřením čas určený na projevy členů horní komory omezit. „Těšíme se na volby, protože se chceme zbavit této vlády,“ doplnil Corbyn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme