Trojice britských stran uzavřela předvolební pakt. Chtějí dostat do parlamentu odpůrce brexitu

Trojice menších britských politických stran uzavřela spojenectví, které má zajistit, aby se po prosincových volbách dostalo do parlamentu co nejvíce odpůrců brexitu. Liberální demokraté, velšská strana Plaid Cymru a Zelení se podle zpravodajské stanice BBC dohodli, že proti sobě nebudou kandidovat až v sedmi desítkách volebních obvodů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební autobus liberálních demokratů | Zdroj: Reuters

„Máme radost, že se nám podařilo uzavřít dohodu,“ oznámila předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová. „Je to významný okamžik pro všechny, kdo chtějí napříč zemí podpořit kandidáty, kteří chtějí setrvat v Evropské unii,“ dodala. Všechny tři strany, které uzavřely předvolební pakt, vystupují proti odchodu Velké Británie z Evropské unie.

V Británii rozpustili před předčasnými volbami Dolní sněmovnu. Poslanci se sejdou až v novém složení

Číst článek

V posledních volbách v roce 2017 Liberální demokraté získali 12, Plaid Cymru čtyři a Zelení jedno poslanecké křeslo v 650členné Dolní sněmovně. Především Liberální demokraté by si ale po prosincových volbách mohli výrazně polepšit. Podle středečního průzkumu by mohli získat až 17 procent hlasů oproti 7,4 procenta ve volbách před dvěma lety.

Kandidáti Plaid Cymru a Zelených již v létě odstoupili při doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire, aby tak podpořili kandidátku Liberálních demokratů. Jane Doddsová nakonec poslanecké křeslo skutečně získala.

Britská Dolní sněmovna volí nového předsedu. Nástupce Bercowa bude ve funkci jen dva dny

Číst článek

Podobnou spolupráci, na jaké se dohodly tři strany bojující proti brexitu, chtěl s konzervativci uzavřít lídr Strany pro brexit Nigel Farage. Premiér Boris Johnson to ale odmítl.

Předčasné parlamentní volby se v Británii uskuteční přesně za pět týdnů, tedy 12. prosince. Předvolební kampaň oficiálně začala ve středu, kdy premiér Johnson informovala královnu Alžbětu II. o rozpuštění parlamentu.

Liberální demokraté, Zelení i velšští nacionalisté již své kampaně zahájili. Všechny tři strany chtějí, aby Spojené království zůstalo v Evropské unii, a podporují uspořádání nového referenda o brexitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme