Osobně se ujímám vyjednávání o odchodu z EU, oznámila britská premiérka Mayová

Rozhovory s Evropskou unií o odchodu Spojeného království z tohoto spojenectví od nynějška povede britská premiérka Theresa Mayová. V úterý to šéfka vlády oznámila v prohlášení, ve kterém zároveň uvedla, že britské ministerstvo pro odchod z EU, které dosud mělo vyjednávání na starosti, se bude věnovat domácí přípravě rozluky.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 18:59 24. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

„Povedu jednání s Evropskou unií, ministr pro odchod z Evropské unie (Dominic Raab) bude mým zástupcem,“ oznámila Mayová.

Své rozhodnutí vysvětlila tím, že je nezbytné, aby vláda v době opouštění EU pracovala co nejefektivněji.

‚Jednání o brexitu dohání realita.‘ Britské konzervativce dělí spory, Mayové to ale může pomoci

Číst článek

Raabovo ministerstvo se podle premiérky zaměří na domácí přípravu na dohodu s EU o brexitu a také na možnost, že Londýn se s Bruselem nedohodne, takže Spojené království opustí evropský blok neřízeně.

Ministerstvo pro brexit bude rovněž pokračovat v přípravě nezbytného zákonného rámce.

Agentura Bloomberg považuje premiérčino prohlášení za významné rozhodnutí, neboť ministerstvo pro brexit zastávalo v jednání s Bruselem tvrdší pozice, zatímco Mayová dává přednost co nejhladšímu rozchodu.

Přechodné období

V úterý zveřejněný dokument navíc uvádí, že Spojené království ponechá v přechodném období po vystoupení z Evropské unie v platnosti unijní právní předpisy, aby zajistilo obyvatelům i podnikům právní kontinuitu a jistoty. Británie opustí EU 29. března příštího roku a do konce prosince 2020 má trvat přechodné období pro hladké zvládnutí odluky.

Britský ministr pro brexit pohrozil Bruselu: Pokud se nedohodneme na obchodních vztazích, odchodné nezaplatíme

Číst článek

Vládní dokument, z něhož agentura Reuters cituje, připomíná European Communities Act (ECA), což je britský zákon z roku 1972, který Spojené království propojil s evropským blokem: „Náš názor je, že ponechání účinnosti ECA po omezenou dobu přechodného období je tou nejefektivnější cestou, jak zaručit kontinuitu a jistotu podnikům i jednotlivcům."

Dohoda mezi Bruselem a Londýnem o brexitu stále není hotová, proto hrozí, že Londýn unii opustí neřízeně.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab v úterý v parlamentu v debatě o zveřejněném dokumentu prohlásil, že vláda bude připravena na odchod z EU i bez případné dohody, tuto variantu ale nově předložený materiál neřeší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme