Británie přichází kvůli brexitu o množství vzdělaných lidí, tvrdí studie. V EU se usadilo o třetinu více Britů

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili do některého z unijních států. Tvrdí to v úterý zveřejněná studie německo-britského týmu sociologů, podle níž se v posledních letech usadilo v zemích EU o třetinu více Britů než v době před referendem z roku 2016.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena mávající evropskou vlajkou před sídlem Evropské Komise | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Vědci dospěli k závěru, že zásadním motivem ke stěhování byla nejistota pramenící z brexitu a že Británie kvůli němu přichází o množství vzdělaných lidí.

Možnou snahu Ruska ovlivnit brexitové referendum nikdo nechtěl vyšetřit, tvrdí dlouho očekávaná zpráva

Číst článek

Podle analýzy sociologů z Berlína a Oxfordu mířilo v letech 2008 až 2015 do některé ze zemí EU průměrně 57 000 Britů za rok. Mezi lety 2016 až 2018 se tento počet zvedl na 73 000. Nejvíce občanů Spojeného království se usadilo ve Španělsku, Francii a Německu.

„Tento početní nárůst dosahuje rozměrů, které byste očekávali u země zasažené zásadní ekonomickou či politickou krizí,“ uvedl v tiskové zprávě spoluautor studie Daniel Auer z berlínského centra sociálních věd WZB.

Nárůst 2000 procent

Mezi ostatními unijními zeměmi přitom zůstala v porovnávaných obdobích migrace bez větších změn.

Zhruba pětinásobně se zvýšil počet Britů, kteří si po brexitovém referendu zažádali o pas některé z unijních zemí. V Německu činí podle studie tento nárůst 2000 procent, když zde od referenda požádalo o občanství 31 600 Britů, tedy téměř třetina z těch, co v zemi žijí.

Pokroky jsou velmi omezené. Unie se musí připravit na to, že se s Brity nedohodne, řekla Merkelová

Číst článek

Británie po téměř třech letech vyjednávání opustila EU koncem ledna a v prosinci vyprší přechodné období zajišťující platnost dosavadních pravidel. Sociologové se vedle analýzy migračních dat věnovali také podrobným rozhovorům s desítkami lidí, kteří Británii opustili, čímž se snažili zjistit jejich motivaci.

Značná část z nich se stěhováním pokusila vyřešit nejistotu spojenou s budoucími vztahy Británie a EU a právy obyvatel Británie v unijních zemích. Po brexitovém referendu se podle studie výrazně zkrátil čas mezi rozhodnutím opustit Británii a samotným stěhováním. Zatímco dříve činil přibližně rok, v posledních letech průměrně několik týdnů.

„V důsledku brexitu ztrácí Spojené království rostoucí počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří jsou připraveni investovat mnohé, aby se stali nadlouho součástí kontinentální Evropy,“ podotkl další spoluautor studie Daniel Tetlow.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme