Povolební odklad se nekoná. Brexit začne podle plánu, zní z Británie

Formální jednání o odchodu Británie z Evropské unie zřejmě nezačnou 19. června, jak se obecně předpokládalo, ale později v příštím týdnu. V pondělí dopoledne to v rozhovoru s televizí Sky News to prohlásil britský ministr pro brexit David Davis, který ale ještě ráno podle agentury Reuters o 19. červnu jako o začátku rozhovorů o brexitu mluvil.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie před budovou britského parlamentu. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Davis odklad zdůvodnil tím, že ve stejném termínu chce britská vláda představit svůj politický program a královna Alžběta II. přednese projev k nově zvolenému parlamentu.

"První diskuse budou příští týden," řekl Davis na dotaz Sky News k praktickým záležitostem začátku výstupových rozhovorů. "Můj tajemník je dnes v Bruselu, kde jedná o podrobnostech. Je možné, že to nebude v pondělí (19. června), protože to bude projev královny, budu tam (v parlamentu) také muset mluvit," dodal.

Severoirští unionisté podpoří menšinovou vládu Mayové, koalici ale nevytvoří

Číst článek

 

Reuters přitom dnes ráno informoval, že Davis hovořil o své účasti 19. června na zahájení britsko-unijních rozhovorů o odluce s tím, že jako první je nutné vyřešit status občanů Evropské unie a Británie. Řekl rovněž, že britští a ani unijní občané se nemusí o budoucí práva bát, neboť věří v rychlé uzavření dohody s EU.

O 19. červnu jako o termínu zahájení brexitových jednání se dlouhodobě hovořilo. Vzhledem k neúspěchu britské Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové v parlamentních volbách, které konzervativci sice vyhráli, ale přišli o většinu v Dolní sněmovně, se spekulovalo o možném odkladu.

Mít možnost odejít

V pondělním rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Davis řekl, že unijní představitelé dali jasně na vědomí, že kontrola nad přistěhovalectvím, o kterou Británie usiluje, není slučitelná se členstvím ve společném unijním trhu. Ministr proto zdůraznil, že Londýn musí mít již na začátku vyjednávání na paměti, že odluka se může uskutečnit i bez konečné dohody.

"Pokud vstoupíte do jednání bez možnosti ho opustit, pak dojednáte chabý výsledek," řekl Davis s tím, že ale vznik ujednání očekává. "(Unijní státy) mají vlastní zájmy, proto je důležité mít možnost odejít, pokud by na to přišlo, což si ale nemyslím, že by se stalo," dodal.

Upřesnil také, že on osobně se bude účastnit diskusí o podrobnostech odluky, zatímco Mayová se chce během jednání s unijními vůdci věnovat klíčovým záležitostem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme