Brexitem nic nekončí, je třeba posílit bezpečnost unie, shodli se Merkelová, Hollande a Renzi

Evropská unie není podle Mattea Renziho po referendu o brexitu v koncích. Italský premiér to řekl při setkání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Státníci se sešli v Itálii u ostrůvku Ventotene, aby projednali budoucnost Evropy. Vyslovili se i pro posílení vnitřní i vnější bezpečnosti unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi | Foto: Reuters

Státníci se shodli, že rozhodnutí Britů je třeba respektovat. Teď je podle Renziho potřeba se zaměřit na klíčové otázky, především v oblasti bezpečnosti a ekonomiky. Evropa prý musí podpořit hospodářský růst, podporovat kvalitní investice a bojovat proti nezaměstnanosti.

Renzi také na setkání řekl, že Evropská unie musí vyvinout ještě větší úsilí k tomu, aby bránila příchodu nových migrantů a pomáhala potřebným. Otázku imigrace i evropské bezpečnosti znovu zmínila také Angela Merkelová.

Ochrana hranic a pobřeží

„Tváří v tvář islámskému terorismu a ve světle občanské války v Sýrii cítíme, že je potřeba více úsilí pro vnitřní a vnější bezpečnost EU," zdůraznla kancléřka. Zesílena má být unijní spolupráce v oblasti obrany a výměny informací mezi tajnými službami.

Merkelová také upozornila, že obrana mořských hranic před imigranty sama o sobě nestačí a že dohoda o zastavení migračního toku s Tureckem je nadále nezbytná k úspěšnému boji proti pašerákům lidí.

I podle francouzského prezidenta Hollanda potřebuje Evropská unie po referendu o brexitu čerstvý impulz, a to především v oblasti bezpečnosti. Zdůraznil, že Evropa se musí na ochraně hranic podílet. Klíčová je přitom ochrana vnějších hranic i pobřeží. Spolupráce jednotlivých zemí by přitom měla být koordinovaná.

Hollande zmínil i ekonomické otázky. Je prý potřeba eliminovat všechny nejistoty, znásobit investice a například využívat nové technologie.

Poklona Altieru Spinellimu

Místo setkání státníků nebylo vybrané náhodou. Na italském ostrůvku Ventotene totiž v roce 1941 sepsal evropský myslitel a protifašistický aktivista Altiero Spinelli společně s dalšími kolegy Manifest z Ventotene, který volal po sjednocení Evropy. Jde tak o určitou symboliku, že právě tam státníci projednali situaci po té, co se Britové rozhodli Evropskou unii opustit.

Merkelová, Hollande a Renzi kromě jednání naplánovali také společnou návštěvu Spinelliho hrobu.

Všichni tři státníci položili květiny na hrob jednoho z otců zakladatelů EU, Itala Altiera Spinelliho | Foto: Reuters

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme