Brit prý přiznal, že Londýn podněcoval nepokoje v Íránu

Britská vláda prý podněcovala nedávné protivládní protesty v Íránu. Podle íránské agentury IRNA to před soudem přiznal Hosejn Rasám, zaměstnanec britské ambasády v Teheránu, kterého úřady zatkly během červnových demonstrací. Londýn se proti nařčení ostře ohradil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán

Teherán | Foto: GhostWind

Rasám vypovídal před revoluční soudem spolu s desítkami dalších lidí v procesu, kde chce Teherán dokázat snahu Západu o svržení íránského režimu.

Britská ambasáda dostala z Londýna tři sta tisíc liber na podporu íránské opozice, citovala IRNA údajné Rasámovo přiznání. On sám prý měl za úkol kontakty s opozicí a sbírání informací o nepokojích a jejich posílání do londýnského ústředí.

Britský ministr zahraničí David Miliband se v Londýně ostře ohradil proti obviněním, která zazněla během soudního procesu s Rassámem na adresu britské diplomacie.

Britské televize odvysílaly záznam se soudního přelíčení a citovaly z Rassámovy výpovědi, v které měl přiznat účast na organizaci červnových nepokojů. David Miliband přiznání nekomentoval. Samotné soudní přelíčení však podle něj dále diskredituje íránský režim.

Britské velvyslanectví v Teheránu zaměstnává téměř stovku Íránců, několik z nich bylo při nepokojích v červnu zatčeno, všichni kromě Rassáma byli bez dalšího stíhání propuštěni na svobodu.

Švédské předsednictví procesy odsoudilo

Vztahy mezi Londýnem a Teheránem jsou dlouhodobě napjaté, Británie viní íránský režim z podpory teroristů a z toho, že usiluje o jadernou pumu. Teherán obvinění popírá a vůči Británii jako bývalé imperiální mocnosti zachovává mimořádnou podezřívavost.

Už minulý týden několik íránských prominentů přiznalo snahu o poškození íránského režimu. Vyvolalo to spekulace, zda se chtějí dříve dostat z vazby na svobodu, nebo jestli to byl výsledek jejich mučení. Rasám už na svobodě je, protože byl spolu s dalšími osmi pracovníky britské ambasády v červenci propuštěn na kauci.

Za mřížemi ale zůstává jedna Francouzka a jedna íránská pracovnice francouzské ambasády. Procesy odsoudilo švédské předsednictví Evropské unie s tím, že jde o útok na celou sedmadvacítku.

Přečtěte si také:
Írán soudí další desítky domnělých strůjců protivládních nepokojů
Íránská justice začala soudit údajné strůjce nedávných protestů
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí

Ivan Kytka, Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme