Brit z Guantánama chce žalovat Blairovu vládu

Britský muslim Martin Mubanga propuštěný z americké vojenské základny Guantánamo na Kubě chce žalovat britskou vládu. Tvrdí, že britské tajné služby spolupracovaly s Američany a na Guantánamo se dostal s jejich přispěním. Obvinil také dozorce z americké základny z mučení zadržovaných. Mubanga se dostal na svobodu koncem ledna spolu se třemi dalšími britskými občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US NAVY

Dvaatřicetiletý muslim Martin Mubanga, který má dvojí státní příslušnost, britskou a zambijskou, v rozhovoru pro nedělní list Observer řekl, že se dostal do amerického tábora na Guantánamu poté, co důstojník britské tajné služby MI6 sehrál klíčovou roli při jeho výslechu v Zambii, kde byl zatčen. Mubanga řekl: "Přišel jsem o tři roky svého života jen proto, že jsem muslim".

Martin Mubanga byl z tábora Delta propuštěn ve druhé polovině ledna spolu s dalšími třemi britskými muslimy, posledními britskými občany, kteří tam byli zadržováni.

Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se k záležitostem zpravodajské povahy nevyjadřuje. Právní zástupkyně Martina Mubangy řekla, že hodlá dokázat, jak se britští činitelé spojili s Američany a Mubangu v podstatě na Guantánamo unesli.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme