Brit z Guantánama chce žalovat Blairovu vládu

Britský muslim Martin Mubanga propuštěný z americké vojenské základny Guantánamo na Kubě chce žalovat britskou vládu. Tvrdí, že britské tajné služby spolupracovaly s Američany a na Guantánamo se dostal s jejich přispěním. Obvinil také dozorce z americké základny z mučení zadržovaných. Mubanga se dostal na svobodu koncem ledna spolu se třemi dalšími britskými občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo

Guantánamo | Foto: US NAVY

Dvaatřicetiletý muslim Martin Mubanga, který má dvojí státní příslušnost, britskou a zambijskou, v rozhovoru pro nedělní list Observer řekl, že se dostal do amerického tábora na Guantánamu poté, co důstojník britské tajné služby MI6 sehrál klíčovou roli při jeho výslechu v Zambii, kde byl zatčen. Mubanga řekl: "Přišel jsem o tři roky svého života jen proto, že jsem muslim".

Martin Mubanga byl z tábora Delta propuštěn ve druhé polovině ledna spolu s dalšími třemi britskými muslimy, posledními britskými občany, kteří tam byli zadržováni.

Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se k záležitostem zpravodajské povahy nevyjadřuje. Právní zástupkyně Martina Mubangy řekla, že hodlá dokázat, jak se britští činitelé spojili s Američany a Mubangu v podstatě na Guantánamo unesli.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme