Británie a Francie se dohodly na užší zpravodajské spolupráci

Rozsáhlejší výměna zpravodajských informací - to je základ užší spolupráce v boji proti terorismu, na které se dohodli britský premiér Tony Blair a předseda francouzské vlády Dominique de Villepin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Velká Británie a Francie si chtějí vzájemně poskytovat hlavně informace o radikálních muslimech a o kontaktech mezi nimi. Zpravodajské služby obou zemí si vedou vlastní záznamy o islámských extrémistech, kteří prošli výcvikovými tábory v Afganistanu, Íránu a Bosně. Právě ti podle Francie představují pro Evropu hlavní nebezpečí.

Paříž navrhla tvrdší postup proti radikálním islámským duchovním, který by mohl vést až k jejich vyhoštění z Evropy, a intenzivnější výměnu informací, které pomohou ochránit objekty jako jsou letiště a nádraží.

Oba politici pak vyjádřili ochotu řešit případné neshody mezi oběma zeměmi. Právě spor Londýna a Paříže přitom na nedávném summitu znemožnil dosažení dohody o novém rozpočtovém výhledu Evropské unie.

Petra Steinerová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme