Británie a Francie se dohodly na užší zpravodajské spolupráci

Rozsáhlejší výměna zpravodajských informací - to je základ užší spolupráce v boji proti terorismu, na které se dohodli britský premiér Tony Blair a předseda francouzské vlády Dominique de Villepin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Foto: ČTK/AP

Velká Británie a Francie si chtějí vzájemně poskytovat hlavně informace o radikálních muslimech a o kontaktech mezi nimi. Zpravodajské služby obou zemí si vedou vlastní záznamy o islámských extrémistech, kteří prošli výcvikovými tábory v Afganistanu, Íránu a Bosně. Právě ti podle Francie představují pro Evropu hlavní nebezpečí.

Paříž navrhla tvrdší postup proti radikálním islámským duchovním, který by mohl vést až k jejich vyhoštění z Evropy, a intenzivnější výměnu informací, které pomohou ochránit objekty jako jsou letiště a nádraží.

Oba politici pak vyjádřili ochotu řešit případné neshody mezi oběma zeměmi. Právě spor Londýna a Paříže přitom na nedávném summitu znemožnil dosažení dohody o novém rozpočtovém výhledu Evropské unie.

Petra Steinerová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme