Británie a Francie vystoupily v Radě bezpečnosti OSN proti násilí v Sýrii

Rada bezpečnosti by ještě tento týden mohla hlasovat o návrhu rezoluce, který odsuzuje násilí syrských bezpečnostních sil spáchané na opozičních demonstrantech. Návrh Francie a Velké Británie nemá jistou podporu všech členů exekutivního orgánu OSN, přestože neotevírá cestu k mezinárodní intervenci v Sýrii po vzoru Libye.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci syrského prezidenta Bašhára Asada

Příznivci syrského prezidenta Bašhára Asada | Zdroj: Reuters

Návrh má podporu Spojených států, Německa a Portugalska, naopak Rusko vystoupilo ostře proti němu a mohlo by ho vetovat. Britský premiér David Cameron řekl, že jestliže někdo bude hlasovat proti návrhu, bude se muset vypořádat s vlastním svědomím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sýrie.mp3

Syrská armáda se podle vládních zdrojů připravuje k boji s 800 až 2000 bojovníků v provincii Idlib, kteří jsou podle tvrzení vlády náboženští extremisté, kteří začátkem tohoto týdne povraždili více než 100 vojáků a policistů.

„Syrská vláda od začátku tvrdí, že za protesty stojí islámští radikálové, kteří se snaží očernit protesty. A naopak aktivisté tvrdí, že za smrt vojáků a pracovníků bezpečnostních sil může samotná armáda, protože tito lidé odmítli střílet do protestujících a snažili se přidat k demonstrantům a schovat se ve městě. A protože odmítli rozkaz, tak byli postříleni do zad. Pravda je někde mezi,“ říká politolog Šádí Shanaáh.

Syrskou armádu ve městě Džisr aš-Šughúr, kde má dojít k zásahu, vede prezidentův bratr, který má podle Šádího Shanaáha velmi brutální pověst a neváhá brutálně potlačit demonstrující:

„To město je převážně sunitské a pokud tam k masakru dojde, tak ta část sunitů, kteří ještě za režimem stáli, protože mizivé procento z nich má velké ekonomické výhody, režim nejsou jenom alawité prezidenta Asada, ale jsou tam bohatí sunitští obchodníci, tak to může být takové postrčení, kdy tichá většina se může přidat na stranu protestujících. Doposud měli velký strach, proto nejsou tak vidět.“

Lidé opouští Sýrii, překračují hranice s Tureckem | Foto: Reuters

Pokud by se bohatá sunitská vrstva přidala na stranu protestujících a odvrátila by se od prezidenta Asada, mohl by to být začátek jeho pádu.

„Já si myslím, že ten jeho pád nic neodvrátí. Je to jen otázka času. Minulý týden se setkala velmi široká koalice opozičních sil v Turecku, kde dali znovu dohromady deklaraci a navolili reprezentativní radu,“ dodává Shanaáh.

V Sýrii zahynulo od začátku protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada více než tisíc lidí, z nich 200 o minulém víkendu.

Zvyšuje se taky počet uprchlíků ze Sýrie do Turecka. Jen za posledních 24 hodin přešlo hranici mezi oběma zeměmi dalších 1050 lidí. Turecko zatím svoje hranice syrským uprchlíkům zavírat nebude.

Milan Kocourek, Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme