Británie a Francie zřejmě velvyslance z Izraele neodvolají

Přestože západní spojenci pobouřeně reagovali na rozhodnutí izraelské vlády vystavět několik tisíc nových osad na západním břehu Jordánu, zachovají nadále svůj dosavadní neutrální status. Francie a Británie sice povolaly ke konzultacím izraelské velvyslance, vlastní velvyslance z Izraele ale nejspíš neodvolají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská osada na Západním břehu

Židovská osada na Západním břehu | Zdroj: ČTK

I přes relativně ostrou reakci Londýn ani Paříž zřejmě další kroky vůči Izraeli nepodniknou.

„Jde o první stupeň při vyjádření nesouhlasu a nátlaku na izraelskou vládu. Použití tohoto stupně ovšem naznačuje, že francouzská a britská vláda nehodlají jít dále,“ uvedl francouzský spolupracovník ČRo Martin Hybler.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálním vývoji izraelsko-palestinské situace a reakci Západu mluvili francouzský spolupracovník ČRo Martin Hybler a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová

Paříž a Londýn podle jeho slov tentokrát zvolily relativně ostrý jazyk proto, že jde o kolonie, které mají být vystavěny na území východního Jeruzaléma a které prakticky rozdělují palestinské území na dvě části, ještě více ho tříští a kladou tak velké obtíže pro budoucí vývoj palestinské entity ve formě státu.

Západní spojenci Izraele si však i přes pobouřenou reakci nadále zachovají neutrální stanovisko. Hybler upozorňuje, že v případě Francie jde o vnitřní politiku s dlouholetou tradicí zprostředkovatele, na kterou stávající hlava státu François Hollande navazuje.

„Izrael zkouší, kam až je možné zajít,“ hodnotí situaci odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová.

Poslední vývoj událostí bude mít další negativní dopad na izraelsko-palestinský mírový proces.

„Izraelci a Palestinci se rozhodli, že budou jednat na vlastní pěst proti zájmu toho druhého. Pro Palestince je výstavba židovských osad nejhorší zprávou, jakou mohou slyšet, a reagují na to velmi citlivě. Stejně tak Izrael reaguje citlivě na to, že Palestinci nechtějí jednat o míru bez podmínek,“ dodává Kalhousová.

Napětí mezi Izraelem a západními spojenci se v posledních dnech prohloubilo poté, co Izrael oznámil výstavbu tří tisíc nových židovských osad v oblasti západního břehu Jordánu. Francie a Británie vyjádřily nad situací znepokojení.

Rozhodnutí izraelské vlády ohledně výstavby nových osad předcházelo hlasování o přijetí Palestiny do OSN za pozorovatelský stát.

Západ se obává zastavení izraelsko-palestinského mírového procesu.

Tomáš Pavlíček, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme