Británie a Irák se chtějí dohodnout o další přítomnosti vojáků

Bagdád a Londýn připravují dohodu o dalším pobytu britských vojáků v Iráku. Na neohlášenou návštěvu kvůli tomu do Iráku přiletěl nový britský ministr obrany John Hutton. S koncem letošního roku vyprší zahraničním jednotkám v Iráku mandát Rady bezpečnosti OSN. Smlouvu o setrvání svých vojáků připravují s Irákem také Američané. Ani po několika měsících ale obě strany nedošly ke společnému znění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Núrí Málikí a John Hutton | Zdroj: ČTK

John Hutton nastoupil do funkce před dvěma týdny a jeho cesta do Iráku byla i první příležitostí seznámit se s tamními politiky. K pobytu britských vojáků nedávno irácký premiér Núrí Málikí řekl, že už nejsou potřeba bojové jednotky. Také Londýn předpokládá, že příští rok sníží počet vojáků z dnešních čtyř tisíc a soustředí se na výcvik irácké armády a námořnictva.

Irácko-americká smlouva naráží na spory ohledně irácké svrchovanosti. Návrh textu počítá s tím, že irácké soudy by směly trestat americké vojáky pouze za zločiny spáchané mimo základny a mimo službu. Proti takovému znění ale protestuje řada iráckých politiků. I Málikího vládní koalice dnes prohlásila, že v dohodě ještě bude potřeba udělat změny.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme