Britská sněmovna schválila projev, který pro královnu připravila vláda. Stanoví v něm priority kabinetu

Britská Dolní sněmovna ve čtvrtek těsně schválila projev královny Alžběty II., který napsala vláda a který stanoví priority premiéra Borise Johnsona. Královnin projev, který je tradicí na úvod nové parlamentní schůze, ohlásil minulý týden v pondělí přípravu nových zákonů souvisejících s odchodem země z Evropské unie, novými daňovými úpravami, posílením státní zdravotnické služby NHS či bojem proti zločinu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna své narozeniny oslavila už v den svého narození 21. dubna. Britští monarchové ale pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození druhý červnový víkend, kdy si ji mohou díky lepšímu počasí přihlížející lépe užít.

Královnin projev je tradicí na úvod nové parlamentní schůze. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Pro schválení de facto programového prohlášení kabinetu hlasovalo 310 poslanců, proti jich bylo 294.

Projev, který ohlásil přípravu 26 zákonů, se nelíbil opozičním labouristům a Skotské národní straně, jejich dodatky s kritikou ale zákonodárci odmítli.

Johnson chce 12. prosince předčasné volby. Jsou podmínkou pro další debaty o brexitovém zákoně

Číst článek

Labouristé kritizovali především to, že projev podle nich opomněl obnovu hospodářství a řešení bytové krize. Labouristé také žádali větší důraz na ochranu klimatu.

Skotská národní strana zase navrhla dodatek s požadavkem zachovat volný pohyb mezi Británií a Evropskou unií a do roku 2045 zajistit takzvanou neutralitu emisí skleníkových plynů, které vedou k oteplování planety. I to poslanci odmítli.

BBC poukázala na to, že pokud se v Británii opravdu budou v prosinci konat předčasné volby, jak ve čtvrtek navrhl Johnson, většina plánů zmíněných v královnině projevu nebude uskutečněna, pokud je budoucí kabinet v novém parlamentu znovu nepředloží.

Královnin projev je v Británii velkou událostí a tradicí, kdy panovnice, ač je pouze formální hlavou země a zůstává přísně nadstranická, hovoří o programu „své vlády“.

Na ceremonii královna přijíždí kočárem a s příslušnými panovnickými insigniemi. Letos ale analytici projev označovali za podivný až kuriózní, neboť kabinetu podle nich chybí dostatek hlasů k prosazení záměrů.

Johnsonova menšinová konzervativní vláda se totiž musí opírat o poslance severoirské Demokratické unionistické strany, jež se staví odmítavě k brexitové dohodě, na které se premiér domluvil s Bruselem a kterou Dolní sněmovna dosud neschválila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme