Británie asi odloží referendum o euroústavě na neurčito

Evropští politici řeší po dvou NE v referendech o euroústavě klíčovou otázku další ratifikace. Na víkendové schůzce se francouzský prezident Chirac a německý kancléř Schröder shodli, že referenda by měla pokračovat. Jinak to ale vidí Londýn. Ministr zahraničí Jack Straw by měl dnes oznámit, že jeho země plán na uspořádání referenda odkládá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská ústava | Foto: Triera

Britská vláda původně slíbila uspořádat referendum o evropské ústavě. Nedávné francouzské a poté nizozemské odmítnutí dokumentu ale vneslo do ratifikačního procesu zmatek a vyvolalo otázku, zda má smysl v něm pokračovat.

Downing Street je v opozici proti francouzsko-německému postupu. Sám premiér Tony Blair se vrací po dovolené v Itálii a zapojí se do intenzivních diplomatických manévrů, které předcházejí bruselskému summitu pětadvacítky. Právě tam se budou špičky unie tím vším zabývat.

Neočekává se proto, že Straw prohlásí evropský ústavní dokument za mrtvý, protože nechce, aby Británie byla první země, která to takto otevřeně prohlásí. Straw zřejmě oznámí odložení referenda na neurčito, což je podle komentátorů ovšem téměř totožné s přiznáním, že euroústava přinejmenším v její nynější podobě není schůdná.

Celá záležitost by přitom mohla ovlivnit i tamní domácí politickou scénu. Podle komisaře Petera Mandelsona stávající situace dává mandát Tonymu Blairovi, aby zůstal v premiérském úřadě déle, než se čekalo. Spekulovalo se totiž o tom, že Blair případně odstoupí příští rok po britském referendu o euroústavě a uvolní tak místo Gordonu Brownovi.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme